D. Molnár Éva

Tudatos fejlődés

Az önszabályozott tanulás elmélete és gyakorlata


A tanulás önszabályozásának empirikus vizsgálata

Az empirikus eredmények hat vizsgálat adataira épülnek. Az első vizsgálat az önszabályozott tanulás mérőeszközének kidolgozását célozta meg egy kisebb mintán. A második vizsgálatban az önszabályozott tanulás mérőeszközének továbbfejlesztett változatát használtuk nagymintás mérésben, ahol az önszabályozott tanulás fejlettségének életkori változásait követtük nyomon keresztmetszeti eljárással. A harmadik vizsgálat szakiskolában zajlott le: megvizsgáltuk minden iskolatípusban az önszabályozott tanulás fejlettségét, és mivel a nagymintás mérésünkben nem szerepelt szakiskola, ezzel a mérésünkkel ezt a hiányt is pótolni kívántuk; valamint a kérdőíves módszerünket kiegészítettük egy strukturált interjúval, az önszabályozott tanulás minél pontosabb vizsgálata érdekében. A negyedik vizsgálat szintén kiegészítője a második, nagymintás mérésnek. Egyetemisták körében végeztünk kutatást azzal a céllal, hogy feltárjuk a hallgatók önszabályozott tanulásának jellemzőit.

Tudatos fejlődés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 047 2

A legtöbb embernek van valamilyen elképzelése a tanulásról, ami főként saját tapasztalatából ered. Azonban a tanulással töltött idő nem jelenti azt, hogy mindenki egyformán tud tanulni. A hatékony tanulás egyik fontos feltétele az önszabályozás, ami megfelelő tanulási stratégiák és motívumok elsajátítását, alkalmazását jelenti.

A szerző az SZTE Neveléstudományi Intézetének adjunktusa, könyvében több mint egy évtizedes kutatómunkáját foglalja össze. Áttekintést nyújt a téma legfontosabb nemzetközi modelljeiről, szintetizálja az önszabályozás és a tanulás pszichológiai és pedagógiai megközelítéseit. Széles életkori skálát átölelő empirikus vizsgálatai alapján bemutatja az önszabályozott tanulás mérési lehetőségeit, fejlődési ütemét. Részletesen ismertet egy nemzetközi modelleken alapuló, saját kidolgozású fejlesztőprogramot, ami egyedülálló nemcsak hazai, hanem nemzetközi viszonylatban is. A kutatások és a fejlesztés eredményei azt bizonyítják, hogy szükséges az önszabályozott tanulás célzott fejlesztése, hiszen az iskolában eltöltött évek nem kedveznek a tanulás iránti motiváció fenntartásának, és beavatkozás hiányában már egy tanév alatt is csökkenhet az önszabályozott tanulás.

A könyv elsősorban a tanulással foglalkozó kutatók, gyakorlati szakemberek, pedagógusok számára nyújt segítséget, ám témája miatt szélesebb olvasóközönség számára is hasznos lehet.

Hivatkozás: https://mersz.hu/d-tudatos-fejlodes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave