Forgács Attila

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából


Felszólító szint

Az adleri gondolkodás nóvuma a finalitás feltételezése az emberi viselkedés motivációs hátterében. Eszerint a viselkedésnek és a lelki jelenségeknek nem egyszerűen okuk, hanem céljuk is van. A korai emlékek ebben a formában és ezekkel a tartalmakkal valamilyen célt szolgálnak. Vajon mit szeretne a személy ezekkel az emlékekkel elérni? Hasonló háttere van a tüneteknek is. Vajon mi a célja a személynek a tünetekkel? Mit vár a környezetétől? Milyen viselkedéseket provokál? Míg a freudi rendszer determinisztikus, azt gondolja, hogy az összes tünetnek, álomnak, projekciós anyagnak valamilyen traumatikus kiváltó oka (determinánsa van), addig az adleri észjárás nem hisz abban, hogy a korai emlékek nagyon komoly kiváltó okokat tartalmaznának. A jelentőségük nem tárgyi-tartalmi szinten van, valószínűsíthetően egy másik szereplő egészen másképpen emlékezne ugyanarra a szüzsére. Az emlékeknek a szubjektív, privát logika szintjén van érvényessége. Adler a korai emlékek tartalmát felszólító üzenetként értelmezte, amivel az egyén üzen a környezetének, valami célja van vele, valamit el akar érni az emlékkel. Adler a tüneteket is felszólító üzenetnek értelmezte, szemben a freudi megközelítéssel, amely szerint a tünetek inkább Én-üzenetnek értelmezendőek.

Fejezetek a kommunikáció szociálpszichológiájából

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 105 9

Ebben a kötetben azon válogatott előadások írásos változatát gyűjtöttük össze, melyeket Forgács Attila az utóbbi 30 évben a Budapesti Corvinus Egyetemen, a Budapesti Gazdasági Egyetemen, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, a Debreceni Egyetemen, a Partiumi Keresztény Egyetemen, valamint a Kuopiói Egyetemen (Finnország) oktatott és a mai napig oktat. Az előadásai a szociálpszichológia, a kommunikációtudomány, a gazdaságpszichológia, a gasztropszichológia, valamint a pszichoszomatika ötszöge körül szerveződtek. A pszichoszomatikával kapcsolatos írásait Pszichoarcheológia címen az Aula Kiadó 2009-ben, illetve Az evés lélektana című gasztropszichológia könyvét az Akadémiai Kiadó 2004-ben, majd 2013-ban, illetve 2017-ben adta ki. Ezért ebben a gyűjteményben indokolatlan lenne e témákat érinteni.

A szerzőről:

Jelenleg az ELTE Pszichológia Kar oktatója, valamint a Corvinus Egyetem Pszichológiai Központjának vezetője. Eddigi pályafutása során 5 alkalommal választották az év oktatójának különböző egyetemeken. 6 könyve jelent meg, összesen 21 kiadásban. 500-an idézik munkáit. Az egyetemi oktatás mellett a MindTitude™ piackutató cég kutatási igazgatója. Az Új Diéta, A Magyar Dietetikusok Lapjában, valamint az Élelmiszer Magazinban állandó rovata van. A rendszerváltás óta 250 szakmai médiaszereplése volt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/forgacs-fejezetek-a-kommunikacio-szocialpszichologiajabol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave