Tóth József

Világföldrajz


Kulturális integráció

A történelem során kialakult kultúrák – legyen szó akár jogrendről, akár mezőgazdasági művelési módról – hosszú fejlődési folyamat eredményei. A kultúraként értelmezett jelenség ezernyi kulturális sajátosság együttlétéből, integrációjából jön létre. A kultúrát felépítő számos elem interdependens kölcsönhatásban áll egymással, bármelyik elemet módosítjuk, módosul a kultúra egésze. Modellként egy focilabdát kell elképzelni, amelyet kívülről számos – eredetileg – öt- és hatszög-alakú bőrdarab borít. A sokszögek mentén a kulturális elemek mindegyike közvetve kapcsolatban áll a másikkal, hiszen ha egy elemet is módosítunk, vagy kiveszünk, akkor a labda megszűnik gömbölyűnek, tökéletes formájúnak lenni. Ez a modell ugyanakkor magában foglalja azt is, hogy a labda mérete és az azt felépítő sokszögek száma igen különböző lehet, attól függően, hogy e kultúra mennyire elterjedt (globális, regionális, lokális), illetve összetett. A bőrlabdánál maradva: nem lényegtelen az sem, hogy van-e gumibelső; létezik-e olyan domináns eleme a kultúrának, amely meghatározója, hordozója, váza az összes többi elemnek és az egésznek is egyben. Ilyen meghatározó elem lehet a közelmúltig működő apartheid rendszer a Dél-afrikai Köztársaságban, az ortodox kommunista ideológia Észak-Koreában, a zsidó vallás Izraelben, az iszlám fundamentalizmus néhány arab országban, vagy a hinduizmus India bizonyos részein. Amennyiben létezik ilyen meghatározó, kultúraformáló alapépítmény, akkor ez a kultúra számos más elemét is meghatározza. Általában a vallás és (sokszor az ebből következő) politikai berendezkedés működhet a fentiekben leírt alapépítményként, amely az élet minden egyes területét (társadalmi viselkedésminták, politikai értékrend, vásárlási, illetve fogyasztási szokások, foglalkozás stb.) meghatározhatja. A kulturális integráció egyesek szerint egy ezernyi, apró darabból álló, óriás focilabdához vezet, amely letarol, ugyanakkor magába foglal mindent. A kulturális deterministák e nézete szerint az ilyen módon felépülő és fejlődő emberi kultúra a legfontosabb eleme a földrajzi környezetnek.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave