Tóth József

Világföldrajz


Környezeti problémák

Az emberiség egyre inkább igénybe veszi természeti környezetét, a földrajzi környezet egyre kevésbé tekinthető az emberi élet szempontjából optimálisnak. A tendenciák ijesztőek: általában véve az emberi fogyasztásra szolgáló ivóvíz a harmadik évezred küszöbén tisztításra fog szorulni, legjobb úton vagyunk ahhoz, hogy az ózonrétegen lyukakat üssünk, tanácstalanok vagyunk a terhelés nyomán keletkező óriási tömegű hulladékkal kapcsolatban, savas esők pusztítanak, évente közel magyarországnyi terület esik a sivatagosodás áldozatául, sokak szerint reális veszély az általános felmelegedés (global warming). Néhány jellemző adat a probléma bizonyos aspektusainak, illetve azok súlyának érzékeltetésére: Magyarországon évi 240 millió tonna anyagot használunk fel, amelyből mintegy 100 millió tonna hulladék keletkezik. Ennek újrafeldolgozása, illetve rekultivációja nagyrészt megoldatlan. Az ország területén ma mintegy 300 millió tonna elfekvő hulladék található, melynek több komponense veszélyes hulladéknak számít (pl. 40 millió tonna vörösiszap, melynek pusztító erejével 2010 októberében szembesülhettünk), világviszonylatban egyébként évi 400 millió tonna veszélyes hulladék képződik, melynek elhelyezése egyre nehezebb probléma (gondoljunk a magyar közvéleményt élesen felkavart Paksi Atomerőmű ügyére). A környezeti problematika kérdéskörében is jelentkezik a globalitás és a lokalitás dichotómiája. Két példa erre: a veszélyes hulladékoknak mindössze 2%-a keletkezik a fejlődő országokban, így számukra a kérdés kevéssé fontos, és időnként csak azáltal válik érdekessé, hogy fény derül egy-egy fejlett ország machinációjára, melynek révén hulladékaitól úgy akar megszabadulni, hogy azokat (titokban vagy megállapodás alapján) a fejlődő országok valamelyikében helyezik el. Más oldalról a világ globális környezeti egyensúlyához feltétlenül hozzátartoznak az Amazonas-medencében, illetve a Kongó folyó medencéjében elhelyezkedő esőerdők, melyek alapvetően fontos biológiai szerepet töltenek be, védelmük globális földi érdek. Ez az érdek ugyanakkor szembe kerülhet az adott esőerdőtömeg fölött szuverenitást gyakorló államok érdekeivel, ezeknek az őserdőknek esetleges kiirtásával, talajuk művelésbe vételével.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave