Tóth József

Világföldrajz


Természeti viszonyok

Az ország felszíne, amely északról déli irányba fokozatosan emelkedik, változatos domborzati viszonyokkal jellemezhető és három nagytájra osztható. Északon a jégkorszaki jégtakaró által erősen letarolt Germán-alföld (Norddeutsches Tiefland) terül el jelentős glaciális formakinccsel (morénák, végmorénák dombsorai, széles ősfolyamvölgyek). A síkságot az északi partvidéken vizenyős rétek, tőzeglápok, délebbre homokhátságok és löszvidékek teszik változatossá, északkeleten pedig a Mecklenburgi-tóhátság tavai jelzik az egykori jégtakaró nyomait. Az ország középső részét a Variszkuszi-hegységrendszerhez tartozó Német-középhegység tagjai foglalják el. Északi részén idősebb, a földtörténeti ókorban képződött, metamorf és mélységi magmás kőzetekből álló kristályos röghegységek húzódnak (Mittelgebirgsschwelle). Ehhez a csoporthoz tartozik például a Ruhr-vidék karbon időszakban képződött feketeszene is. A délnémet területek (Südwestdeutsches Mittelgebirgs-Stufenland) fiatalabb középhegységi formációi középkori eredetűek, többnyire triász homokkőből (Pfalz, Türingia, Bajorország egyes részei és Szászország), illetve jura mészkőből állnak (Sváb-Frank-lépcsővidék). A középhegységi terület délen emelkedik (Alpenvorland), s fokozatosan megy át az Alpok (Alpen) láncaiba, amelyek közül csak néhány érinti az országot (pl. Allgäui, Bajor- és Berchtesgadeni Alpok). Itt található Németország legmagasabb csúcsa, a Zugspitze (2962 m). Mivel az ország teljes területe az Eurázsiai kőzetlemezen fekszik, a földrengések és a vulkanizmus nem jellemzőek, bár vulkanikus formák nyomokban előfordulnak (pl. Vogelsberg).

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave