Tóth József

Világföldrajz


Természeti viszonyok

Svédország változatos felszínét, skandináv szomszédaihoz hasonlóan, főként a jégkorszaki jég formálta. Az ország nyugati részét a Skandináv-hegység foglalja el, itt található az ország legmagasabb csúcsa, a Kebnekaise (2113 m). A Skandinávhegységtől keletre a Botteni-öbölig lejt a 200–500 m magasságú, főleg gránitból és gneiszből álló Norrland-felföld. Ősi tönkfelület, amelybe a folyók mély völgyeket vájtak. Az ország középső részén tavakban gazdag, jégkorszaki moréna borította, termékeny síkság terül el. Az ország déli része már a kontinentális Európához hasonlatos termékeny sík vidék. A legnagyobb svéd sziget a Balti-tengeri Gotland (fővárosa Visby). Az ország éghajlata északi fekvése ellenére, a Golf-áramlat enyhítő hatása révén, mérsékelten kontinentális. Az évi átlagos csapadék 500–700 mm között ingadozik, keletre haladva egyre csökken. Az ország északi részét sarkköri tundraéghajlat jellemzi (hosszú, hideg tél, rövid nyár). Folyói nagy esésűek és egyenletes vízjárásúak, ami kedvez a vízenergia kiaknázásának. Leghosszabb folyói a Götaälv, Luleälv és Angermanälv. Az országot kelet–nyugati irányban átszeli a Göta-csatorna. A tavak száma megközelíti a 15 ezret, közülük legnagyobb a Vänern (5500 km2). A Föld erdőben leggazdagabb országai közé tartozik, területének 67%-át erdők borítják, igaz, ezzel elmarad a szomszédos Finnország értékétől. Dél-Svédországban lombhullató fák, északabbra tűlevelű erdők a meghatározóak. 1908-ban Svédországban létesítették Európa első nemzeti parkját. Mára a nemzeti parkok száma eléri a 28-at.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave