Tóth József

Világföldrajz


Történelem

Aravak indiánok éltek a területen, akik növénytermesztéssel is foglalkoztak. A spanyolok már a XV. század végén jártak északi partjain, de a kedvezőtlen klíma, a mocsaras part és az őserdők miatt nem hoztak létre településeket. A XVI–XVII. században az angolok, a hollandok és a franciák harcoltak a területért. A hollandok erősítették meg pozícióikat. A XVII. századtól ültetvényeket hoztak itt létre, cukornádat, kávét és dohányt termesztettek. A forró és párás éghajlathoz nem szokott hollandok fekete rabszolgákat hozattak az ültetvényekre. 1803-ban Anglia foglalta el. 1834-ben a feketék megmozdulásai miatt Anglia kénytelen felszabadítani a rabszolgákat. A fekete rabszolgák helyett Indiából hoztak vendégmunkásokat az ültetvényekre. A XIX. század végén az angolok megtalálták az aranylelőhelyeket és a bauxitot. Guyana fő exportcikke a cukornád, majd a fa mellett az arany és a bauxit lett. Az ország 1966-ban elnyerte függetlenségét. 1970-ben köztársaság lett és tagja maradt a Brit Nemzetközösségnek. Ekkor változtatta nevét is Brit-Guyanáról Guyanai Szövetkezeti Köztársaságra. Az 1990-es években megkezdődött a privatizáció. A bauxit világpiaci árának emelkedése is segíti a gazdaság talpra állását. Alapjában azonban a néhány termelt növény és a kivitt arany és bauxit élteti az ország gazdaságát.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave