Tóth József

Világföldrajz


A mérsékelt öv időjárását meghatározó folyamatok

A mérsékelt övi területek időjárását döntően a mérsékelt övi ciklonok és anticiklonok alakítják. Ezek a körülbelül 1000 km átmérőjű képződmények általában néhány naponta követik egymást, változékony időjárást okozva. Mint ahogy azt a 7.3. fejezetben már olvashattuk, a ciklonok középpontjában a nyomás alacsony, az anticiklonok középpontjában pedig magas. Azt is megállapítottuk, hogy a szél is ellentétes irányban fúj a két képződményben. Van azonban még egy nagyon fontos különbség, mégpedig a levegő vertikális áramlásának iránya. A ciklonok területén a levegő felfelé, az anticiklonok területén pedig lefelé áramlik. Noha a függőleges irányú sebesség nem több, mint néhány cm/s, a két képződményhez kapcsolható időjárás gyökeresen eltérő. Ugyanis míg a levegő felfelé irányuló áramlása segíti a felhőképződést, addig a leáramlás felhőoszlató hatású. Ennek köszönhető, hogy a ciklonok időjárása általában csapadékos, az anticiklonoké pedig felhőmentes. Nyári időszakban egy-egy anticiklon hosszantartó jelenléte aszály kialakulásához vezethet. Téli időszakban az anticiklonok gyakran szállítanak hideg levegőt az északkelet és kelet-európai területekről. Amennyiben ez az időjárási helyzet sokáig fennáll, akkor gyakran hosszan tartó köddel jár együtt a Kárpát-medencében, és jelentősen növekszik a levegő szennyezőanyag-tartalma is.

Világföldrajz

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2010

ISBN: 978 963 059 839 2

A földrajz jóval több a hegyek-völgyek-folyók puszta ismertetésénél; ez a komplex tudomány azt is bemutatja, kik laknak e területeken, hogyan és miből élnek, s létük milyen gazdasági-kulturális hatással van azokra, akik a világ más részein élik mindennapjaikat. A Világföldrajz teljes, átfogó képet ad bolygónkról, s a földrajz legfontosabb tudományágainak révén (geográfia, népességföldrajz, etnikai, gazdasági és vallásföldrajz stb.) érthetően, mégis tudományos igénnyel mutatja be az olvasónak, milyen logikusan működő egység is a minket körülvevő világ.

A könyv mintegy harminc magyar földrajztudós tanulmányait tartalmazza, akik valamennyien a szakma nemzetközileg is elismert képviselői. Az Akadémiai kézikönyvek sorozatban megjelent kötet ezért értékes, könnyen feldolgozható és mindenre kiterjedő információforrás a gimnáziumtól a diplomáig - sőt még azon is túl bárki számára, akit érdekel a földrajztudomány. Sorozatunkban hamarosan újra várható egy földrajzi vonatkozású mű, hiszen jövőre jelenik meg a Kárpát-medence földrajza.

Hivatkozás: https://mersz.hu/toth-vilagfoldrajz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave