Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


A szemantika

Szóltunk már a morfoszintaxisról és a morfofonológiáról, és a morfológiai szakirodalom a morfológia és a szintaxis, ill. a morfológia és a fonológia kapcsolatán kívül más összefüggéseket általában nem említ. Márpedig a morfológia és a szemantika közötti kapcsolat, a morfoszemantika kutatása is fontos feladat. A szóképző szabályoknak a szintaktikai és fonológiai feltételeken kívül igen gyakran vannak szemantikai feltételei is. A szóképző szabályokra jellemző, hogy a főneveknek, mellékneveknek, igéknek csak egy szemantikailag jól körülhatárolt része esetében működnek. De a szemantika szerepe ennél sokkal általánosabb: minden szóképző szabály esetében tudnunk kell, hogy a szóképzés révén milyen szemantikai változások következnek be. Ez éppúgy része a szóképző szabály jellemzésének, mint a szabály fonológiai és szintaktikai következményeinek megadása.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave