Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


Morfológiai elméletek

A morfológiának a szintaxissal és fonológiával szemben nincs a morfológiai jelenségek egészét felölelő elmélete. Ez egyaránt vonatkozik mind a generatív, mind pedig a nem generatív morfológiai elméletekre. A fonológiai elméletek többsége a morfológiához is hozzászólt (lexikális fonológia, autoszegmentális fonológia, kormányzásfonológia, metrikus fonológia, természetes fonológia), mégpedig nem mindig csak a két diszciplína kapcsolatrendszerét illetően. A lexikális fonológiának például pontos elképzelései voltak arról, hogy a szóképzés és a fonológia hogyan működik együtt a szavak létrehozásában. Ez az együttműködés feltételezi, hogy a morfológia lényegében konkatenatív, és hogy a toldalékok teljes alakjukban szerepelnek a szótárban. Az autoszegmentális fonológia olyan nyelvek morfológiájának a leírására bizonyult gyümölcsözőnek, amelyekre a gyökalapú ragozás, ill. szóképzés a jellemző (pl. arab, héber), ill. amelyekben fontos szerepet játszik a reduplikáció (pl. ógörög, tagalog). Kiterjesztése a konkatenatív morfológiával rendelkező nyelvek leírására igazából nem indokolt. Az autoszegmentális morfológia az autoszegmentális fonológiának a morfológiában való alkalmazása. Mivel a fonológiával össze nem függő morfológiai jelenségekkel nem foglalkozik, nem tekinthető morfológiaelméletnek. A kormányzásfonológia és a természetes fonológia az autoszegmentális fonológiához hasonlóan elsősorban a morfofonológiai jelenségek leírása esetében hasznosítható. A metrikus fonológia olyan esetekben szól hozzá a morfológiához, amikor morfológiai szabályok a szótagszerkezettel függnek össze. A morfofonológia mint a morfológia és a fonológia kapcsolatrendszerének tudománya természetesen mindig az alkalmazott fonológiai elmélet függvénye, minden új fonológiaelmélet elsősorban a morfofonológia terén igyekszik létjogosultságát bizonyítani. A morfofonológiára korlátozódó elméletek bemutatásától eltekintünk.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave