Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


A főnévi csoport N mögötti módosítói és a frázisszintű toldalékolás

Amennyiben a frázisszintű toldalékolást úgy értelmezzük, mint a frázistartomány széléhez (szuffixum esetében: jobb széléhez) való illesztést, ami morfológiailag a tartományszéli elemhez való toldalékolást jelent, bármi legyen is ez a tartományszéli elem, akkor fel kell vetni a kérdést: igaz-e, hogy a főnévi szerkezetnek (mint frázisszintű toldalékolás által érintett tartománynak) mindig a főnévi fej, azaz N a legutolsó, vagyis jobb széli eleme. Az esetek döntő többségében ez láthatóan igaz: a minőség- és mennyiségjelzői módosítók csakúgy, mint a birtokosok és a névelők megelőzik az általuk módosított N fejet. Az esetleges kivételek a következők: vonatkozó mellékmondat (VMM): (47a); hogy-kötőszós (argumentumszerű) mellékmondat (HKM): (47b); N utáni obliquusi esetű módosító: (47c); értelmező: (47d).

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave