Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


Igeidő és modalitás

Ahhoz, hogy górcső alá vehessük az inflexiós kategóriák szintaktikai viselkedését, először azt szükséges tisztázni, hogy milyen hierarchikus rendben állnak az érintett kategóriák a mondatstruktúrában. A bemutatandó elemzés egyértelművé fogja tenni, hogy melyik az egyetlen lehetséges hierarchikus rend, de most, a kiindulóponton—részben—valamilyen kiinduló hipotézisre kell támaszkodnunk. Ha azt az esetet vesszük alapul, ahol mindhárom érintett kategória jelölt, továbbá feltesszük, hogy a tükörelv érvényes, akkor a morfémasorrendből (V-Pot-Finit-Mod-Agr) arra következtethetünk, hogy az ige Pot-Finit-Mod-Agr sorrendben vette fel a toldalékokat, vagyis a VP felett egymásra épülő projekciók sorrendje (113) kell hogy legyen, hiszen így járhatja be megfelelő sorrendben az ige az affixumokkal kitöltött fej pozíciókat, illetve így egyesülhet megfelelő sorrendben a fejekkel morfoszintaktikailag:

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave