Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


Szám/személyjelölők

Az (1) táblázat különböző szavak személyragjainak az alternánsait mutatja, először főnevek esetén (1a), majd személyragozható esetragokra (1b) és névutókra (1c). Hangalak szempontjából idetartoznak a személyes névmások tárgyas alakjai, a birtokos és a visszaható névmások, melyek személyragot (is) tartalmaznak. Ezek hiányos paradigmáját mutatja a következő csoport (1d). Ezután az infinitivus személyragjai következnek (1e), majd a további táblázatok a különböző időkben ill. módokban álló igetövek személyragos alakjait mutatják (1f–i). Ez utóbbiakból azonban kihagytuk az előző mintáktól eltérő igealakokat; a teljes igei paradigmát később adjuk meg. Az egyes oszlopokban azok a tőtípusok találhatók, melyek különböző személyragokat kívánnak, a táblázatban elsősorban a toldalékok formai hasonlóságait vettük figyelembe. Az oszlopok elnevezése arra utal, hogy a szabad tőalak után megjelenik-e hang, és ha igen, akkor az milyen minőségű. Ebből a szempontból két tulajdonság jellemzi a csoportokat: a nem harmadik személyű alakokban a tő utáni nem felső magánhangzó: (a), (o), (e), (ö), (−) csoportok, és az, hogy a 3. személyű alakokban a tő után áll-e j vagy i: (j), (j/i), (−) csoportok. A táblázat (1a) részéből kihagytuk azokat a főnévi alakokat, melyekben az a magánhangzó a j meglétével, illetve a középső o vagy ö a j hiányával áll együtt; azaz az (a, j) csoportot (pl. hidam—hídja, hídjuk, kutam—kútja, kútjuk), illetve az (o, −) és az (ö, −) csoportokat (pl. okom—oka, okuk, illetve őröm—őre, őrük). Ez utóbbi három típus csak a főnévi alakokban jelenik meg, és kivételesnek tekinthető (a 3. személyű birtokos alakokról és a j/i megjelenéséről részletesen l. a 13.6. pontot). Az (1) táblázatban félkövér betűvel szedtük a személyragokat és a közvetlenül előttük megjelenő magánhangzókat, kurzívan pedig a szótövön kívüli egyéb elemeket (egyéb toldalékok, epentetikus elemek stb.). A 3. személyű alakokban megjelenő j/i szegmentum morfológiai státuszát itt nem tárgyaljuk (éppen ezért a jelölés félkövér kurzív), a részletes elemzést az olvasó a 13.6. pontban találja. Ahol a megfelelő alak hiányzik vagy a rendszerbe nem illeszkedik, ott ezt vízszintes vonallal jelöltük. Az igéknél—megfelelő alak hiányában—gyakran különböző idejű/módú relatív töveket személyragoztunk. Erre azért volt szükség, mert az igék között nincsen nyílt kötőhangzót követelő abszolút tőalak (nyitótő), és nincsen magánhangzóra végződő nem alternáló tövű ige sem. Ezenkívül az igéknél egyes számban a definit (tárgyas) ragozású, többes számban az indefinit (alanyi) ragozású alakot adtuk meg első helyen, attól függően, melyik illeszkedik jobban a teljes személyragozási mintához.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave