Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


Nyelvjárási változatok

A kerekségi harmónia felhasználható arra, hogy bemutassuk, a nyelv magánhangzókészletére vonatkozó megszorítás és az U-engedélyezés egymástól független paraméterek. Láttuk, hogy a budapesti köznyelv nem tartalmaz rövid középső kerekítetlen magánhangzót (zárt ë-t). Van azonban olyan nyelvjárás, amelyben ez a hang a magánhangzókészlet része (ez az északkeleti rész és Budapest kivételével a nyelvterület nagy részét lefedi, itt röviden csak mint „dunántúli”-t említjük). Ebben a nyelvjárásban a rövid középső kerek magánhangzók mindig zárt ë-vel váltakoznak. Esetünkben ez azt jelenti, hogy a háromalakú toldalékok magánhangzója o~ë~ö váltakozást mutat. Mivel a zárt ë reprezentációja I-fejű összetétel (A.I), ezért magyarázatra szorul az a tény, hogy a toldalékbeli nem U-engedélyezett V-pozícióban a tőből terjedő I elem hogyan kapja meg a fej-szerepet (N.B. a toldalék-magánhangzó lexikális ábrázolása fej nélküli, hiszen lebegő elem nem lehet fej!). Részletes elemzés nélkül: a magyarázat a fej nélküli összetételek értelmezésében keresendő. A csak operátor elemet tartalmazó összetételekben a fej hiánya azt jelenti, hogy a fej-szerep valamely nem megjelenő elem autoszegmentális tengelyéhez van rendelve. Ha feltételezzük, hogy ebből a szempontból csak két tengely játszhat szerepet (az A és az UI tengely közösen, ahogyan ez utóbbi sok nyelvben valóban közös), akkor a várt alakot kapjuk. Ugyanis a toldalékban az U vagy I elemek közül valamelyik mindig megjelenik, ekkor ez fej szerepet kap. Ha mindkettő megjelenik, akkor nyilvánvalóan működésbe lép a magánhangzókészlet szabálya, és az U lesz a fej.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave