Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


Adatok

Az alábbi (96) táblázat az ikes hangkivető igék viselkedését szemlélteti. A nem ikes igékhez képest több különbséget tapasztalunk. Az ikes igék töve kötött (azaz önállóan nem jelenik meg), az E/3 alanyi ragozású alak az -ik toldalékot veszi fel. Ez a toldalék kiváltja a hangkivetést, így az I. típusba sorolható. Ha a múlt idő jele végmorféma, akkor az—szemben a nem ikes igékkel—a tővégi mássalhangzó minőségétől függetlenül mindig kiváltja a hangkivetést (pl. ugrott, hajlott ’hajlik+múlt’, romlott). A II.A osztályú toldalékok (ideértve a nem végmorféma múlt idő jelét is) a tővel kétféle alakot alkothatnak: az egyik hangkivető, a másik nem. Az ingadozás rendszerszerűnek tűnik, a II.A csoportba sorolt valamennyi toldalék így viselkedik (még akkor is, ha a két alak közül az egyik általában gyakoribb), ezért a II.A osztály toldalékait kvázianalitikusnak fogjuk hívni.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave