Kiefer Ferenc (szerk.)

Strukturális magyar nyelvtan 3.


Tanulás és nyelvhasználat

A tanulási fázis minden kognitív folyamatnak rendkívül fontos része. Ugyanakkor az is ismeretes, hogy a szinkron nyelvleírás nem foglalkozik időbeli változásokkal. Így tehát a modern nyelvészet követői az egyes nyelvi szerkezetek elemzésébe minden olyan információt igyekeznek belefoglalni, amelyek egy adott mondat elemzésekor szóba jöhetnek, még az elemzést végző intelligencia által nem is közvetlenül használt információkat is. Arra is lehetnének azonban érvek, hogy az elemzés modellálása hasonlítson a mesterségesintelligencia-kutatásban általánosan használatos ún. forgatókönyvekhez. A forgatókönyv ugyanis nem más, mint egy korábban megtanult, hierarchikusan szervezett ismerethalmaz, melynek az adott eset feldolgozásában lényeges szerepe van. Hogy egy nem nyelvészeti példát említsünk: ha elmegyünk vásárolni, ismerjük a pénz fogalmát, a pénztárosnő szerepét, a járást pedig biztosan nem kell definiálni (főleg nem az egyik lábnak a másik elé tételével), hiszen a járás már egy korábban megtanult cselekvéssor, azaz a vásárlás forgatókönyvében alapfogalomnak tekinthető. Természetesen, amikor járni tanultunk, akkor fontos volt például az egyensúlyra figyelni, de a vásárlásnál ezt explicite megemlítve nem jutnánk közelebb a vásárlási helyzet jobb megértéséhez. Amikor persze ez a forgatókönyv-fogalom kialakult, a pszichológusok már akkor is jól ismerték a „Gestalt”-nak nevezett fogalmat, ami épp az elemzetlen, egyetlen monolitként mozgatható egészt reprezentálja az emberi információfeldolgozásban. A forgatókönyvnek megfelelő szerkezetleírás bevezetésével nyelvfeldolgozási modellünk hatékonyabb lehet, hiszen sémákban tudjuk tárolni az eddig több elemzési lépésből megszerzett nyelvi tudást.

Strukturális magyar nyelvtan 3.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 053 3


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

A Strukturális magyar nyelvtan 3. kötete a magyar alaktant tárgyalja. A magyar alaktan rendkívül gazdag, és számos, elméletileg is érdekes kérdést vet fel. Tudott dolog, hogy az alaktan és a mondattan bonyolultsági foka között fordított viszony áll fenn: minél bonyolultabb valamely nyelv mondattana, annál szegényebb alaktana, és minél gazdagabb alaktana, annál egyszerűbb mondattana. A magyar nyelv is sok olyan szerkezeti tulajdonságot kódol morfológiailag, amelyet más nyelv szintaktikailag fejez ki.

A Strukturális magyar nyelvtan korábbi köteteihez hasonlóan az alaktani kötet is arra törekszik, hogy egy adott elméleti keretben részletesen bemutassa a magyar alaktan legfontosabb sajátosságait. Az elméleti tárgyalás nagyszámú, empirikusan is új megfigyelést tett lehetővé. A kötetet ezért az is haszonnal forgathatja, akit az elméleti kérdésfeltevések kevésbé érdekelnek.

A magyar alaktan nemcsak az elméleti morfológiában foglal el különleges helyet, hanem az alkalmazott kutatásokban is. Ezért tartottuk fontosnak, hogy egy-egy fejezetet szenteljünk a magyar morfológia pszicholingvisztikai és számítógépes nyelvészeti vonatkozásainak is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-strukturalis-magyar-nyelvtan-3//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave