Weissmahr Béla

Az emberi lét értelme

Metafizikai értekezések


Az okság filozófiai elve és a természettudományos oksági szabály

Mivel meg vagyunk arról győződve, hogy a valóság egésze alapjában véve ésszerű, mivel tehát a valóság titokzatos voltát igen, de ésszerűtlenségét komolyan állítani nem tudjuk, azért teljes bizonyossággal tudjuk, hogy semmiből csak úgy (azaz ok nélkül) semmi nem lesz. Vagyis tudjuk, ha valahol valami történik, akkor az a valóság rendjében szükségszerűen magyarázatra szorul; illetve annak, ami másként is lehetne (azaz ami „kontingens”, ami esetleges), meg kell, hogy legyen a magyarázata a neki létet adó ok formájában. Ezt az alapvető és a priori (vagyis az egyes egyedi tapasztalatoktól függetlenül) felismert szükségszerűséget fejezi ki a filozófiai értelemben vett okság elve. Ebben a felismerésben bennfoglaltan megvan az a tudás is, hogy minden, valaminek a létére vonatkozó magyarázat tulajdonképpen csak azért lehetséges, mivel létezik végső magyarázat egy abszolút valaminek, azaz egy létének alapját önmagában hordó feltétlen valóságnak a formájában. Ezt onnan tudjuk, mivel tudjuk és nem csak véljük, hogy nem minden magyarázható meg mindig másvalami által, mert az efféle magyarázat azonos a magyarázat lehetőségének elutasításával. Az okság elve (filozófiai értelemben véve) tehát azt az alapvető belátást mondja ki, hogy mindaz, ami úgy létezik, hogy lehetne nem is, végső fokon feltétlen létalapot követel meg, vagyis az ebben az elvben megfogalmazott tudásnak az a lényege, hogy általa ugyan nem teljes világossággal, hanem csak bennfoglaltan, de valójában magában a létbelileg feltételesben közvetlenül felismerjük a feltétlent.

Az emberi lét értelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 904 7

Weissmahr Béla S.J. (1929-2005) a jezsuiták müncheni filozófiai fakultásának elismert és kedvelt professzora, a 20. század egyik nagy hatású filozófiai áramlatának, az ún. „transzcendentális neotomizmusnak" legnagyobb magyar képviselője volt.

Weissmahr filozófiája a mindent átfogó Egység dialektikus metafizikájaként jelölhető meg, s ennyiben inkább követi a Cusanustól Hegelig ívelő német spekulatív filozófia irányát, semmint a klasszikus tomizmust. Munkáit nagyfokú eredetiség, világos, ám tömör szövegszerkesztés és az érvelés virtuóz és aprólékos kimunkáltsága jellemzi. Három legfontosabb filozófiai műve immár magyarul is olvasható: előbb (1995) az Ontológia, majd (1996) a Filozófiai istentan, végül pedig (2009) a Németországban is csak halála után kiadott A szellem valósága jelent meg magyarul.

Jelen kötet Weissmahr Béla fontosabb tanulmányainak gyűjteményét adja. A felölelt témák igen változatosak: a végső megalapozás kérdésétől az Isten-szabadság-halhatatlanság klasszikus témáin át szerepelnek itt az ember szabadságáról, élete értelméről, ugyanakkor azonban az evolúcióról, a Gödel-tételről vagy a krisztusi szabadítás jelentéséről szóló gondolatmenetek is.

Weissmahr Béla filozófiai munkássága e kötettel teljesen hozzáférhető válik hazájában. Ezzel megnyílik annak lehetősége is, hogy egy jelentős és eredeti magyar filozófus hatást gyakorolhasson hazánk szellemi életére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/weissmahr-az-emberi-let-ertelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave