Weissmahr Béla

Az emberi lét értelme

Metafizikai értekezések


Miért nem kielégítő, sőt ellentmondásos a fizikalizmus?

Először is azt kell tehát megmutatnunk, hogy a fizikalizmus, amely szigorú értelemben vett tiszta redukcionizmust képvisel, bármilyen színezetű is, nemcsak hogy nem teljesíti, amit ígér, hanem még ellentmondásokba is keveredik. Bocsássunk előre egy meghatározást: redukcionizmusról akkor beszélünk, ha jelenségeket, egy elméletnek megfelelően, más jelenségekből vezetünk le. Itt Hans Primast idézem: „Valamely jelenség akkor vezethető vissza az erős redukció értelmében egy alapvető elméletre, ha teljes mértékben és nem csupán megközelítőleg levezethető ennek az elméletnek az első elveiből. Ha valamely jelenség összeegyeztethető egy elmélet első elveivel, de csak kiegészítő feltevések segítségével vagy csak önmagukban véve ellentmondásmentes közelítések alakjában vezethető le belőlük, akkor gyenge redukcióról beszélünk.”46

Az emberi lét értelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 904 7

Weissmahr Béla S.J. (1929-2005) a jezsuiták müncheni filozófiai fakultásának elismert és kedvelt professzora, a 20. század egyik nagy hatású filozófiai áramlatának, az ún. „transzcendentális neotomizmusnak" legnagyobb magyar képviselője volt.

Weissmahr filozófiája a mindent átfogó Egység dialektikus metafizikájaként jelölhető meg, s ennyiben inkább követi a Cusanustól Hegelig ívelő német spekulatív filozófia irányát, semmint a klasszikus tomizmust. Munkáit nagyfokú eredetiség, világos, ám tömör szövegszerkesztés és az érvelés virtuóz és aprólékos kimunkáltsága jellemzi. Három legfontosabb filozófiai műve immár magyarul is olvasható: előbb (1995) az Ontológia, majd (1996) a Filozófiai istentan, végül pedig (2009) a Németországban is csak halála után kiadott A szellem valósága jelent meg magyarul.

Jelen kötet Weissmahr Béla fontosabb tanulmányainak gyűjteményét adja. A felölelt témák igen változatosak: a végső megalapozás kérdésétől az Isten-szabadság-halhatatlanság klasszikus témáin át szerepelnek itt az ember szabadságáról, élete értelméről, ugyanakkor azonban az evolúcióról, a Gödel-tételről vagy a krisztusi szabadítás jelentéséről szóló gondolatmenetek is.

Weissmahr Béla filozófiai munkássága e kötettel teljesen hozzáférhető válik hazájában. Ezzel megnyílik annak lehetősége is, hogy egy jelentős és eredeti magyar filozófus hatást gyakorolhasson hazánk szellemi életére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/weissmahr-az-emberi-let-ertelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave