Weissmahr Béla

Az emberi lét értelme

Metafizikai értekezések


Az emberi cselekvés a feltétlen kötelezettség szférájában mozog

Nagyon jól tudom, már régóta nem fogadják el általánosan azt a megállapítást, hogy az emberi cselekvés valamilyen általános kötelezettség körében mozog. Napjainkban több elmélet abban a hiszemben van, hogy már illúzióként leplezték le a feltétlen kötelezettség erkölcsi tudatát. Kant számára a kategorikus imperatívusz még az ész ténye volt, amelyet nem lehetett és nem is kellett bizonyítani. Ez nem is bizonyítható közvetlenül. Meg lehet viszont mutatni, hogy legalábbis azt a kötelezettséget, hogy a hamissággal szemben részesítsük előnyben az igazságot, nem tagadhatjuk anélkül, hogy ne kerülnénk ellentmondásba magán a tagadás aktusán belül. Mindazokat az elméleteket ugyanis, amelyek szerint sohasem beszélhetünk arról, hogy az ember feltétlenül kötelezve van valamire, nemcsak igaznak tartják ezeknek az elméleteknek a hívei, hanem azzal a szándékkal adják elő ezeket, hogy hamis elméletekként le is leplezzék az ezekkel ellentétes felfogásokat. Megfogalmazzák tehát az elméletet, és nagy igyekezettel megpróbálják megindokolni, mert úgy gondolják, síkra kell szállniuk az igazság nevében. Az igaz és a hamis közti különbséget tehát úgy fogják fel, hogy ebből az a feltétlen kötelesség adódik, hogy küzdeni kell a tévedés ellen.

Az emberi lét értelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 904 7

Weissmahr Béla S.J. (1929-2005) a jezsuiták müncheni filozófiai fakultásának elismert és kedvelt professzora, a 20. század egyik nagy hatású filozófiai áramlatának, az ún. „transzcendentális neotomizmusnak" legnagyobb magyar képviselője volt.

Weissmahr filozófiája a mindent átfogó Egység dialektikus metafizikájaként jelölhető meg, s ennyiben inkább követi a Cusanustól Hegelig ívelő német spekulatív filozófia irányát, semmint a klasszikus tomizmust. Munkáit nagyfokú eredetiség, világos, ám tömör szövegszerkesztés és az érvelés virtuóz és aprólékos kimunkáltsága jellemzi. Három legfontosabb filozófiai műve immár magyarul is olvasható: előbb (1995) az Ontológia, majd (1996) a Filozófiai istentan, végül pedig (2009) a Németországban is csak halála után kiadott A szellem valósága jelent meg magyarul.

Jelen kötet Weissmahr Béla fontosabb tanulmányainak gyűjteményét adja. A felölelt témák igen változatosak: a végső megalapozás kérdésétől az Isten-szabadság-halhatatlanság klasszikus témáin át szerepelnek itt az ember szabadságáról, élete értelméről, ugyanakkor azonban az evolúcióról, a Gödel-tételről vagy a krisztusi szabadítás jelentéséről szóló gondolatmenetek is.

Weissmahr Béla filozófiai munkássága e kötettel teljesen hozzáférhető válik hazájában. Ezzel megnyílik annak lehetősége is, hogy egy jelentős és eredeti magyar filozófus hatást gyakorolhasson hazánk szellemi életére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/weissmahr-az-emberi-let-ertelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave