Weissmahr Béla

Az emberi lét értelme

Metafizikai értekezések


Performatív ellentmondás nélkül nem lehet tagadni az akaratszabadságot

Nem tudok és nem is akarok részletesen foglalkozni az akaratszabadsággal. Éppen az előző pontban már jeleztem egy döntő érvet: a kötelezettség felszólításával csak szellemi szubjektumhoz lehet fordulni, amely magától meg tudja magát határozni, vagyis szabad. Van azonban még egy érv, amely a következőképpen szól: aki azt állítja, egyáltalán nincs akaratszabadság, annak vagy abszolút determinizmust, vagy azt a felfogást kell képviselnie, hogy van teljesen akauzális, ok nélküli történés is. E felfogás szerint azonban egy kijelentés igaznak tartása vagy teljesen determinált, vagy bizonyos esetekben teljesen indokolatlan történés kellene, hogy legyen. Egy ilyen történéssel azonban nem kapcsolható össze semmiféle igény az érvényességre, holott ez az igény elengedhetetlen az igazság fogalma szempontjából. Vagy másképpen: egy kijelentés igazságának vagy hamisságának megvitathatónak kell lennie. Ha vagy természeti szükségszerűség által vagy tiszta véletlen által keletkezett minden egyes állítás, nem pedig azáltal, hogy egy önmeghatározásra képes szubjektum döntött egy kijelentés igazságának belátása alapján, akkor egy vita nem más, mint két egymás ellen érvelő magnetofonkészülék „vitája”.

Az emberi lét értelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 904 7

Weissmahr Béla S.J. (1929-2005) a jezsuiták müncheni filozófiai fakultásának elismert és kedvelt professzora, a 20. század egyik nagy hatású filozófiai áramlatának, az ún. „transzcendentális neotomizmusnak" legnagyobb magyar képviselője volt.

Weissmahr filozófiája a mindent átfogó Egység dialektikus metafizikájaként jelölhető meg, s ennyiben inkább követi a Cusanustól Hegelig ívelő német spekulatív filozófia irányát, semmint a klasszikus tomizmust. Munkáit nagyfokú eredetiség, világos, ám tömör szövegszerkesztés és az érvelés virtuóz és aprólékos kimunkáltsága jellemzi. Három legfontosabb filozófiai műve immár magyarul is olvasható: előbb (1995) az Ontológia, majd (1996) a Filozófiai istentan, végül pedig (2009) a Németországban is csak halála után kiadott A szellem valósága jelent meg magyarul.

Jelen kötet Weissmahr Béla fontosabb tanulmányainak gyűjteményét adja. A felölelt témák igen változatosak: a végső megalapozás kérdésétől az Isten-szabadság-halhatatlanság klasszikus témáin át szerepelnek itt az ember szabadságáról, élete értelméről, ugyanakkor azonban az evolúcióról, a Gödel-tételről vagy a krisztusi szabadítás jelentéséről szóló gondolatmenetek is.

Weissmahr Béla filozófiai munkássága e kötettel teljesen hozzáférhető válik hazájában. Ezzel megnyílik annak lehetősége is, hogy egy jelentős és eredeti magyar filozófus hatást gyakorolhasson hazánk szellemi életére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/weissmahr-az-emberi-let-ertelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave