Weissmahr Béla

Az emberi lét értelme

Metafizikai értekezések


Evolucionizmus, filozófia és teológia

Amikor valamivel több mint 100 évvel ezelőtt a biológiai fejlődéselmélet Darwin műve nyomán elindult hódító útjára, keresztény gondolkodók részéről igen erős ellenállásba ütközött. Az elutasító magatartás nem volt egészen általános.63 A teológusok túlnyomó többsége mégis meg volt győződve arról, hogy a fejlődéselméletnek legalábbis az emberre való kiterjesztése ellenkezik a Szentírás tanításával, és amellett filozófiailag sem fogadható el. A teológusokat megerősítette elutasító magatartásukban, hogy sok természettudós az evolucionizmust nemcsak mint az élőlények természettudományos származáselméletét, hanem mint az egész világ végső filozófiai magyarázatát tanította, amely feleslegessé teszi a teremtés és ezzel együtt az Isten fogalmát. Így azután kezdetét vette a hosszú, elkeseredett és gyakran nem tárgyilagos vita: „teremtés vagy fejlődés”? Visszatekintve nem nehéz megállapítani, hogy milyen hibákat követtek el mind a két oldalon. Az adott körülmények között azonban aligha kerülhették el ezeket. Csak lassan tisztázódhatott, hogy teremtés és fejlődés nem zárja ki egymást. A teológusok a Szentírás világképe és filozófiai képzésük alapján statikusan gondolkoztak. Ezért az evolucionizmust az isteni okság tagadásával azonosították. A természettudósok viszont helyesen felismerték a világ organikus egységét, és joggal kikeltek a főképp népszerűsítő teológiai munkákban fellelhető vulgáris teremtésfogalom ellen. De gyakran nem vették tekintetbe, hogy a természettudomány módszerének megfelelően a valóságnak csak a funkcionális összefüggésekkel kifejezhető szempontjait képes megragadni, és ennek következtében sohasem nyújthatja a valóság végső magyarázatát. E kérdések megoldása a filozófia feladata: a természettudomány szolgáltathat ugyan anyagot és értékes szempontokat, de a filozófia szerepét nem veheti át. – Erről az időszerű témáról megjelent, jelentősebb írásokat beszéljük most meg.

Az emberi lét értelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 904 7

Weissmahr Béla S.J. (1929-2005) a jezsuiták müncheni filozófiai fakultásának elismert és kedvelt professzora, a 20. század egyik nagy hatású filozófiai áramlatának, az ún. „transzcendentális neotomizmusnak" legnagyobb magyar képviselője volt.

Weissmahr filozófiája a mindent átfogó Egység dialektikus metafizikájaként jelölhető meg, s ennyiben inkább követi a Cusanustól Hegelig ívelő német spekulatív filozófia irányát, semmint a klasszikus tomizmust. Munkáit nagyfokú eredetiség, világos, ám tömör szövegszerkesztés és az érvelés virtuóz és aprólékos kimunkáltsága jellemzi. Három legfontosabb filozófiai műve immár magyarul is olvasható: előbb (1995) az Ontológia, majd (1996) a Filozófiai istentan, végül pedig (2009) a Németországban is csak halála után kiadott A szellem valósága jelent meg magyarul.

Jelen kötet Weissmahr Béla fontosabb tanulmányainak gyűjteményét adja. A felölelt témák igen változatosak: a végső megalapozás kérdésétől az Isten-szabadság-halhatatlanság klasszikus témáin át szerepelnek itt az ember szabadságáról, élete értelméről, ugyanakkor azonban az evolúcióról, a Gödel-tételről vagy a krisztusi szabadítás jelentéséről szóló gondolatmenetek is.

Weissmahr Béla filozófiai munkássága e kötettel teljesen hozzáférhető válik hazájában. Ezzel megnyílik annak lehetősége is, hogy egy jelentős és eredeti magyar filozófus hatást gyakorolhasson hazánk szellemi életére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/weissmahr-az-emberi-let-ertelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave