Weissmahr Béla

Az emberi lét értelme

Metafizikai értekezések


Teilhard jelentősége

Az evolúcióval összefüggő kérdések iránti élénk érdeklődést fokozta Teilhard de Chardin műveinek megjelenése, amelyeket egy bizottság 1956 óta ad ki. A Teilhard de Chardin-nal foglalkozó irodalomról folyóiratunk már többször közölt ismertetéseket. Itt Pierre Smulders „Teilhard de Chardin víziója” című könyvére térünk ki, amely az óriási Teilhard-irodalomban is a legjobbak közé számít.72 Smulders könyve nemcsak világosan összefoglalja és magyarázza Teilhard gondolatait, hanem behatóan tárgyalja mindazokat a kérdéseket is, amelyeket az evolucionista világkép felvet a keresztény gondolkodó előtt. Erre – mint írja – azért van szükség, mivel sok keresztény ember a fejlődéselmélet jelentőségét és érveinek súlyát első ízben Teilhard műveinek olvasása kapcsán fedezte fel. Teilhard indított sok keresztényt arra, hogy kritikusan felülvizsgálja a hitével összenőtt, de már túlhaladott elképzeléseket. A könyv három főrészre tagolódik: 1) az ősanyagtól az emberig; 2) az emberiség útja; 3) az új lelkiség, Isten a világban. Szemlénk céljának megfelelően csak az első rész kiértékelésére szorítkozunk.

Az emberi lét értelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 904 7

Weissmahr Béla S.J. (1929-2005) a jezsuiták müncheni filozófiai fakultásának elismert és kedvelt professzora, a 20. század egyik nagy hatású filozófiai áramlatának, az ún. „transzcendentális neotomizmusnak" legnagyobb magyar képviselője volt.

Weissmahr filozófiája a mindent átfogó Egység dialektikus metafizikájaként jelölhető meg, s ennyiben inkább követi a Cusanustól Hegelig ívelő német spekulatív filozófia irányát, semmint a klasszikus tomizmust. Munkáit nagyfokú eredetiség, világos, ám tömör szövegszerkesztés és az érvelés virtuóz és aprólékos kimunkáltsága jellemzi. Három legfontosabb filozófiai műve immár magyarul is olvasható: előbb (1995) az Ontológia, majd (1996) a Filozófiai istentan, végül pedig (2009) a Németországban is csak halála után kiadott A szellem valósága jelent meg magyarul.

Jelen kötet Weissmahr Béla fontosabb tanulmányainak gyűjteményét adja. A felölelt témák igen változatosak: a végső megalapozás kérdésétől az Isten-szabadság-halhatatlanság klasszikus témáin át szerepelnek itt az ember szabadságáról, élete értelméről, ugyanakkor azonban az evolúcióról, a Gödel-tételről vagy a krisztusi szabadítás jelentéséről szóló gondolatmenetek is.

Weissmahr Béla filozófiai munkássága e kötettel teljesen hozzáférhető válik hazájában. Ezzel megnyílik annak lehetősége is, hogy egy jelentős és eredeti magyar filozófus hatást gyakorolhasson hazánk szellemi életére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/weissmahr-az-emberi-let-ertelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave