Weissmahr Béla

Az emberi lét értelme

Metafizikai értekezések


Mit értünk misztikán?

A misztika szó (legalábbis azokban a szövegekben, melyek a vallással összefüggő kérdésekkel foglalkoznak) az istenismeret egy különleges fajtáját jelenti. Ezt az istenismeretet azáltal szokták meghatározni, hogy szembeállítják azzal az istenismerettel, melyhez következtetések segítségével, értelmi erőfeszítés által jutunk el. Ezek szerint a misztikusok tudása – ellentétben a fogalmi gondolkodáson alapuló értelmi tudással – az isteni, az abszolút valóság közvetlen megtapasztalásának eredménye. Aquinói Szent Tamás nem használja ugyan a misztika szót, de a jelzett megkülönböztetés fellelhető nála is. Az isteni jóságnak, illetve az isteni akaratnak kétféle megismeréséről beszélhetünk, írja a Summa Theologicában. Az egyik a spekulatív ismeret. „A másik az isteni jóság, illetve akarat affektív, azaz tapasztalati megismerése, mikor ugyanis valaki önmagában megtapasztalja az Isten édességének ízét és az Isten akaratának feléje áradó jóindulatát.” (II-II. q.97 a.2 ad 2)

Az emberi lét értelme

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 904 7

Weissmahr Béla S.J. (1929-2005) a jezsuiták müncheni filozófiai fakultásának elismert és kedvelt professzora, a 20. század egyik nagy hatású filozófiai áramlatának, az ún. „transzcendentális neotomizmusnak" legnagyobb magyar képviselője volt.

Weissmahr filozófiája a mindent átfogó Egység dialektikus metafizikájaként jelölhető meg, s ennyiben inkább követi a Cusanustól Hegelig ívelő német spekulatív filozófia irányát, semmint a klasszikus tomizmust. Munkáit nagyfokú eredetiség, világos, ám tömör szövegszerkesztés és az érvelés virtuóz és aprólékos kimunkáltsága jellemzi. Három legfontosabb filozófiai műve immár magyarul is olvasható: előbb (1995) az Ontológia, majd (1996) a Filozófiai istentan, végül pedig (2009) a Németországban is csak halála után kiadott A szellem valósága jelent meg magyarul.

Jelen kötet Weissmahr Béla fontosabb tanulmányainak gyűjteményét adja. A felölelt témák igen változatosak: a végső megalapozás kérdésétől az Isten-szabadság-halhatatlanság klasszikus témáin át szerepelnek itt az ember szabadságáról, élete értelméről, ugyanakkor azonban az evolúcióról, a Gödel-tételről vagy a krisztusi szabadítás jelentéséről szóló gondolatmenetek is.

Weissmahr Béla filozófiai munkássága e kötettel teljesen hozzáférhető válik hazájában. Ezzel megnyílik annak lehetősége is, hogy egy jelentős és eredeti magyar filozófus hatást gyakorolhasson hazánk szellemi életére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/weissmahr-az-emberi-let-ertelme//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave