Bánhidi László, Kajtár László

Válogatott fejezetek a komfortelmélet témaköréből


A porkoncentráció megengedett értéke

A hazai előírások közül a külső levegőre vonatkozóan a 4/2011.(II.14) VM rendelet tartalmaz határértékeket PM10 jelöléssel. A PM (az angol particulate matter rövidítéséből) a levegőben lebegő szilárd és folyékony (aeroszol) részecskék gyűjtőneve. Magyarországon a „szálló por” elnevezés terjedt el az ülepedő portól való megkülönböztetés érdekében. A PM10 a szálló por azon frakciója, amelynek legalább 50%-a átmegy a PM10 mintavételének és mérésének referenciamódszerére az MSZ EN 12341:2001 szabványban meghatározott 10 µm aerodinamikai átmérőjű szelektív szűrőn. A PM10 a 10 mikrométernél kisebb átmérőjű részecskék elnevezésére szolgál. Azért fontos meghúzni ezt a mérethatárt, mert a nagyobb részecskék egészségkárosító hatása nagyságrenddel kisebb, mivel a légzőrendszer szűrőin fennakadnak, így nem jutnak le a tüdőhöz. A PM keletkezését tekintve is két csoportra osztható. Az elsődleges (primer) PM szilárd részecskeként keletkezik (pl. dízel-korom), a másodlagos (szekunder) PM a levegőben lévő légszennyező anyagokból a levegőben képződik (szulfátok, nitrátok stb.). Halmazállapotát tekintve nemcsak szilárd részecskéket, hanem folyadékcseppeket is tartalmaz. Összetételét tekintve lehet szerves és szervetlen, de tekintettel fajlagosan nagy felületére adszorbeáltan rendkívül széles skálájú vegyületeket képes hordozni.

Válogatott fejezetek a komfortelmélet témaköréből

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 905 4

Az épületgépészek alapvető feladata a zárt térben tartózkodó emberek részére az optimális vagy még megengedhető mikroklíma-paraméterek biztosítása munkavégzés, pihenés, szórakozás esetére egyaránt.

Ezt a feladatot csak építészekkel közösen tudjuk megoldani, kiemelten figyelembe véve az energiagazdálkodási követelményeket. Ez nem könnyű feladat, mert az emberi komfort és az energiamegtakarítás „vektora” nem mindig azonos irányba mutat. E könyv célja, hogy a zárt terek méretezésében részt vevők, épületgépészek és építészek egyaránt megfelelő ismeretekkel rendelkezzenek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/banhidi-kajtar-valogatott-fejezetek-a-komfortelmelet-temakorebol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave