Márkus Attila

Neurológia

Pszichológia szakos hallgatók számára


Poszttraumás szövődmények

  1. Poszttraumás vegetatív tünetek, intellektuális zavarok, emocionális változások hosszabb ideig (esetleg egy életen át fennállhatnak).
  2. Krónikus subdurális haematoma. Az esetek nagy részében eszméletvesztéssel nem járó traumák után lép fel (melyet a beteg esetleg el is felejtett). A betegek többsége 60 éves kor körüli férfi. Tünetek: a trauma után pár hónappal fejfájás és egyéb koponyaűri nyomásfokozódásra utaló panaszok. Jellemző a személyiségváltozás: ingerlékenység, pszichomotoros lelassulás, demencia. Lokális tünetek: hemiplegia, afázia stb.
  3. Poszttraumás epilepszia. A trauma után 6 hónap és 2 év között lépnek fel a rosszullétek. Lehet fokális (többnyire temporális) vagy szekunder generalizált.
  4. Poszttraumás személyiségváltozás. A sérült agyterületek következménye a személyiségi jegyek megváltozása. A temporális (limbikus rendszer) károsodást követően a temporális epilepsziások karakteropátiájához hasonló tünetek, prefrontális agykárosodás után pszeudopszichopátia tünetei alakulhatnak ki.

Neurológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 733 3

A könyv elsősorban pszichológia szakos egyetemi hallgatók számára készült, de a klinikai pszichológia iránt érdeklődők, illetve ezen a területen dolgozó szakemberek is haszonnal forgathatják. Sajátos szempontok határozták meg a könyv felépítését, ilyen az egyetemi oktatás alapozó tárgyai által nyújtott ismeretek, illetve a klinikai pszichológia fontosabb vizsgálódási és érdeklődési területeinek figyelembevétele. A hagyományos neurológia néhány fejezetét (gerincvelő-, perifériás idegrendszeri és izombetegségek) a könyv nem tárgyalja, de valamivel nagyobb hangsúlyt helyez a neuropszichológiai és a kognitív vonatkozásokra.

A könyv két nagy egysége: az általános rész és a neurológiai kórképek. Az általános rész két fejezetcsoportra tagolódik. Az első a neuroanatómiai ismereteket, valamint az idegrendszer alapműködéseit biztosító rendszereket (elsősorban a mozgatórendszert, valamint az érzőkört) és azok kóros működéseit, a második a lebenyek funkcióinak és a humánspecifikus megismerés bázisképességeinek (beszéd, olvasás, írás, számolás) diszfunkcióit, valamint a tudatzavarok kérdéskörét tárgyalja. A részletes neurológia részben a klinikai kórképek szerepelnek.

A melléklet, a pszichológiai és neuropszichológiai tesztek rövid ismertetése azzal a szándékkal készült, hogy tájékoztatást nyújtson a neurológiai betegek pszichológiai vizsgálatához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markus-neurologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave