Márkus Attila

Neurológia

Pszichológia szakos hallgatók számára


Parkinson-szindrómák

  1. Progresszív szupranukleáris bénulás (Progressive Supranuclear Palsy – PSP). betegség kezdete leggyakrabban 65 éves korra tehető, férfi túlsúllyal, 5–10 év alatt halálhoz vezet. Jellemző tünetek: a törzs izomzatában a kifejezett rigor lép fel, gyakori a mozgástevékenység megrekedése, a járás széles alapú, a karok vállban abdukált helyzetben, a könyökök flektáltak, korai, kezdeti domináns tünet a tartási instabilitás. A beteg mereven előre tekint (vertikális tekintészavar miatt), nem pislog, a szemrés szélesre nyitott, a szemöldök és a homlok ráncolt, mely dühös vagy csodálkozó, tépelődő tekintetet ad a betegnek. Előfordul, hogy a beteg felszólításra nem tudja a szemét kinyitni. A társuló progrediáló demencia szubkortikális típusú.
  2. Multiszisztémás atrófia (autonóm idegrendszeri Multiple System Atrophy – MSA). Az MSA gyűjtőfogalom, különböző jellemzői lehetnek. Levodoparezisztensek. Főbb tünetei: levodoparezisztens akinetikus rigid szindróma mellett, cerebelláris és autonóm idegrendszeri működészavarra utaló tünetek.
  3. Kortikális és bazális ganglion degeneráció (CBGD). Jellemzője az aszimmetrikus parkinsonizmus és a kortikális tünetek. A betegség részletesebb leírása a demenciák fejezetben található.
  4. Parkinsonizmus-demencia szindróma. Néhány demenciaszindrómával együtt jár az akinetikus rigid állapot (Creutzfeldt–Jakob-betegség, illetve Pick-atrophia). Leggyakoribb a parkinsonizmus és a demencia együttes előfordulása, a „diffúz-Lewy-testbetegség”. (A demencia előbb alakul ki, mint a Parkinson-szindróma.) Lewy-testek vannak a neocortexben, a limbikus rendszerben, a substancia nigrában. Jellemző a korán fellépő pszichotikus tünetek (agitált állapot, hallucináció, érzékcsalódások) és a gyors progresszió.

Neurológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 733 3

A könyv elsősorban pszichológia szakos egyetemi hallgatók számára készült, de a klinikai pszichológia iránt érdeklődők, illetve ezen a területen dolgozó szakemberek is haszonnal forgathatják. Sajátos szempontok határozták meg a könyv felépítését, ilyen az egyetemi oktatás alapozó tárgyai által nyújtott ismeretek, illetve a klinikai pszichológia fontosabb vizsgálódási és érdeklődési területeinek figyelembevétele. A hagyományos neurológia néhány fejezetét (gerincvelő-, perifériás idegrendszeri és izombetegségek) a könyv nem tárgyalja, de valamivel nagyobb hangsúlyt helyez a neuropszichológiai és a kognitív vonatkozásokra.

A könyv két nagy egysége: az általános rész és a neurológiai kórképek. Az általános rész két fejezetcsoportra tagolódik. Az első a neuroanatómiai ismereteket, valamint az idegrendszer alapműködéseit biztosító rendszereket (elsősorban a mozgatórendszert, valamint az érzőkört) és azok kóros működéseit, a második a lebenyek funkcióinak és a humánspecifikus megismerés bázisképességeinek (beszéd, olvasás, írás, számolás) diszfunkcióit, valamint a tudatzavarok kérdéskörét tárgyalja. A részletes neurológia részben a klinikai kórképek szerepelnek.

A melléklet, a pszichológiai és neuropszichológiai tesztek rövid ismertetése azzal a szándékkal készült, hogy tájékoztatást nyújtson a neurológiai betegek pszichológiai vizsgálatához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/markus-neurologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave