Szatmári Zoltán (szerk.)

Sport, életmód, egészség


A rekreációs edzés hatásának ellenőrzése

A rendszeres és folyamatos rekreációs állóképességi edzés megkezdését követő 8–12. heteiben – egyénileg váltakozóan – számíthatunk a pozitív edzéshatás jelentkezésére. Ez abban is megnyilvánul, hogy ugyanolyan mozgássebesség már alacsonyabb terhelési pulzus mellett teljesíthető. Ha például egy 35 éves személy 65%-os terhelési pulzusa a kezdéskor 120 ütés/perc volt, s az edzés ennek megfelelő például kocogási sebességgel folyt, akkor a 8–12. hét után fel lehet tételezni, hogy ennél a sebességnél a terheléses pulzus nem éri el a fejlesztő hatással járó, maximális terheléses pulzus 65%-át, hanem ennél már alacsonyabb lehet. E feltételezés valódiságáról meg lehet és meg is kell győződni. Ezért a 8–12. hét közt többször, a szokásos sebességgel folytatott edzés 5. és 15. percénél meg kell állni, és terheléses pulzusmérést kell végezni. S ha a feltételezés igaznak bizonyult, azaz az eddigi például kocogási sebességnél a terheléses pulzus már a példában szereplő 45 éves személynél nem éri el a 12-es, 65%-nak megfelelő értéket, hanem csak mondjuk 110 ütés/perc, akkor a kocogás sebességét az aerob hatás érdekében olyan mértékben növelni szükséges, hogy legalább 120-as értékű, vagy valamivel afölötti legyen.

Sport, életmód, egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

Nyomtatott megjelenés éve: 2009

ISBN: 978 963 454 121 9

A kötet elsődleges célja, hogy tudományos igényű, aktuális és átfogó tanulmányt mutasson be a jelen sportjáról, a sporttudomány aldiszciplínáiról és határterületeiről.

A kézikönyv elsősorban testkulturális, sporttudományi, rekreációs és életmódképzést nyújtó intézetek hallgatóinak, oktatóinak ajánljuk, de bizonyára haszonnal forgathatják fogyatékkal élők, időskorúak sporttevékenységével foglalkozó szakemberek is. A sport iránt elkötelezett, az egészségtudatos életmódot követő érdeklődők is sok értékes információt, tájékozódást segítő adatot és szempontot találhatnak benne.

A kötet tizenegy fejezete részletesen foglalkozik a sport és az újkori olimpiák történetével, sportágaival, a sport tudományával, elméletével, a sportteljesítmény tényezőivel (mozgásfejlődés, mozgástanulás, élettani és pszichológiai hatások), a motoros teljesítmény összetevőivel, a sport veszélyeivel, a dopping témakörével, stb. Korosztályonként vizsgálja a sport feladatát, kitér a sporttevékenység minden területére (rekreáció, iskolai nevelés, élsport, tehetséggondozás, fogyatékkal élők sporttevékenysége, a sport mozgásterápiás szerepe). Külön fejezetben tárgyalja a sport életmódban betöltött szerepét, a sport társadalmi hatásait, üzleti hátterét, a sportkommunikáció formáit, valamint a sport művészeti vonatkozásait.

Kötetünk szerzői, a sporttudomány, illetve a testnevelés és sporttudományi felsőoktatási intézetek elismert szakemberei.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szatmari-sport-eletmod-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave