Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


Fiziológiai kémiai kutatások

Hevesy és Ole Chievitz első publikációja a foszfor kicserélődéséről biológiai rendszerekben 1935 szeptemberében jelent meg a Nature című folyóiratban, mint „Levél a szerkesztőnek”. Ebben többek között azt írták: „Az eredmények határozottan arra engednek következtetni, hogy a csontok képződése dinamikus folyamat. A csontok folyamatosan vesznek fel foszforatomokat, amelyeket részben vagy teljesen újra leadnak. Az elvesztett foszforatomokat újabbak pótolják.”282 A második világháború kitöréséig, 1939 szeptemberéig Hevesy huszonöt biológiai témájú cikket publikált – az indikátormódszerről és alkalmazásáról szóló mintegy tucatnyi általános beszámoló mellett. Már 1936 decemberében megemlítette Panethnek, hogy szeretne írni egy könyvet a radioaktív indikátorokról, és részletesen felvázolta, mi mindenről lenne szó a könyvben. Hozzá is kezdett volna, ha radioaktivitás-tankönyvük angol fordítása körül nem adódtak volna különféle nehézségek. Az angol fordítás végül 1938-ban jelent meg. A radioaktív indikátorokról szóló könyvre a háború utánig kellett várni.

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave