Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


A foszfor kicserélődése a DNS-ben – Bekapcsolódás a rákkutatásba

A DNS, vagyis dezoxiribonukleinsav minden élőlényben megtalálható biomolekula, a genetikai információkat hordozó örökítőanyag. A DNS tartalmazza többek között a géneket, amelyek nélkülözhetetlenek az élő szervezet biológiai fejlődéséhez és a sejtek anyagcseréjéhez. Normál állapotban a DNS kettős spirál szerkezetű. Kémiai szempontból egy nukleinsavról van szó, egy nukleotidokból álló hosszú polimerről. Minden egyes nukleotid egy foszfátgyökből, egy cukorból és négy szerves bázis egyikéből áll.

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave