Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


Tudósok a békéért. A Nobel-díjasok lindaui találkozója – Mainaui nyilatkozat

Hevesy és Staudinger levelezésében a háború után már kevesebb szó esett aktuális munkáikról. Annál nagyobb teret kapott az a kívánság, hogy a jövőben ne kerülhessen sor újabb, az előzőnél is katasztrofálisabb következményekkel járó háborúra. Staudinger 1951. február 9-én Friedrich Janz titkos tanácsossal folytatott beszélgetéseiről írt Hevesynek. Janz, aki a badeni Tartományi Minisztérium kancelláriáját vezette, érdeklődést mutatott Niels Bohr béketerve iránt. „Milyen szép lenne, ha azok a kiváló tudósok, akiknek az atomfizika legújabb eredményeit köszönhetjük, mint Bohr, Einstein vagy Urey professzorok, most hozzájárulnának, hogy ezeket az új ismereteket ne használhassuk fel egymás megsemmisítésére.” Staudinger sajnálta, hogy nem beszélheti meg személyesen Hevesyvel ezeket a fontos kérdéseket. Bohr „béketerve” egy nyílt levél volt, amelyet a dán tudós egy sajtótájékoztatón olvasott fel 1950. június 9-én.

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave