Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


Stefan Meyer és a bécsi Rádiumintézet

Stefan Meyer Bécsben és Lipcsében matematikát, fizikát és kémiát tanult, majd 1897-ben Ludwig Boltzmann tanársegédje lett a bécsi egyetemen. Miután Friedrich Giesel 1899 szeptemberében a német természettudósok és orvosok müncheni gyűlésén bemutatta az általa előállított rádiumpreparátum ionizáló hatását, Meyer felvette vele a kapcsolatot, és hamarosan megkapta Gieseltől első rádiumpreparátumait. Giesellel, Elsterrel és Geitellel egy időben ő is megfigyelte a „Becquerel-sugarak” eltérülését mágneses mezőben. Egon von Schweidlerrel végezte a kutatásait. Felismerték a különbséget a polónium pozitív töltésű alfa-sugárzása és a rádiumnál mért negatív töltésű béta-sugárzás között. A radioaktivitással kapcsolatos tudományos eredményeinek elismeréseként Meyer 1900-ban egyetemi magántanári képesítést szerzett. Meyer és Schweidler meghatározták a rádium bomlástermékeit, megkülönböztetve ezeket a két másik bomlási sor elemeitől. A bécsi egyetem Fizikai Intézetének igazgatójaként Meyer meghatározó szerepet játszott az 1910-ben megnyílt bécsi Rádiumintézet tervezésében és felépítésében.

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave