Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


Besztercebánya

1917 októberében Hevesyt váratlanul átvezényelték az észak-magyarországi Besztercebányára (ma Banská Bystrica, Szlovákia), munkahelyéül pedig a királyi rézműveket jelölték ki. A gyönyörű kisvárosban a 12. század óta bányásztak aranyat és ezüstöt, később rezet és ólmot a többségében szász bányászok. A jómódú település a 13. században városi rangot kapott. Mielőtt elutazott Besztercebányára, október 14-én Hevesy arról írt, hogy még szeretne haladni valamennyit az ólom diffúziójával. Ehhez edzett üveg (keményüveg) kémcsövekre volt szüksége, amelyeket barátjához, Gróh Gyulához kellett eljuttatni. Hevesy a következő gúnyos megjegyzéssel kommentálta a hírt, hogy Hönigschmid a Müncheni Egyetemen kapott állást: „W. [Willstätter], Honig és Kasimir! Ez lesz a világ leghíresebb egyeteme.”

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave