Niese Siegfried

Hevesy György 1885-1966

Tudomány határok nélkül


Álláslehetőség Freiburgban

Hevesy és Paneth Bécsben találkoztak először. Közösen végeztek kísérleteket, azután hasonló problémák megoldásán dolgoztak. Később eltérő területeken kutattak, de továbbra is találtak kapcsolódási pontokat, és rendszeresen megvitatták az őket foglalkoztató tudományos kérdéseket. Ilyen kérdés volt például az oldatban lévő fémionok és a szilárd fémek atomjainak kicserélődése, amit Hevesy ólommal, Paneth pedig bizmuttal vizsgált. Paneth csodálkozott Hevesy eredményén, aki megállapította, hogy az ólomatomok kicserélődése az ólom egykristályok és a vizes oldat között számos atomréteget érint. 1925. március 24-én Paneth arról írt, hogy a bizmutnál egyetlen atomréteg kicserélődését figyelte meg. Ezután megemlített egy freiburgi álláslehetőséget: „Tudod, hogy Freiburgban megüresedett Georg Meyer állása, és már keresik az utódját? Érdekelne egy ilyen lehetőség? Természetesen szigorúan bizalmasan kérdezem.” Hevesy március 27-én azt válaszolta, hogy a por állagú bizmut kicserélődését is meg akarja vizsgálni, a freiburgi állásról pedig már hallott. „Wieland néhány héttel ezelőtt írt Freiburgból, és szigorúan bizalmasan közölte velem, hogy a bizottság, amelynek ő az elnöke, első helyen pari passu Kasimirt és engem javasolt G. Meyer utódjának. A személyes adataimat is elkérte. Azóta nem hallottam róla, feltételezem, hogy a minisztérium Kasimirnak ajánlotta fel az állást.”

Hevesy György 1885-1966

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 156 1

Hevesy György (1885–1966) Budapesten született jómódú zsidó család ötödik gyermekeként. Felmenői között kereskedőket, birtokosokat és gyárosokat találunk. Jelentős felfedezések és találmányok fűződnek a nevéhez a fizika, kémia, geológia, biológia és az orvostudomány területén. Felfedezte a hafniumot, nukleáris elemző módszereket dolgozott ki, a nevéhez köthető a röntgenfluoreszcencia-analízis kidolgozása és az izotópszétválasztás, valamint a nukleáris medicina mint tudományág alapjainak lefektetése. 1943-ban kémiai Nobel-díjat kapott „az izotópok nyomjelzőként való alkalmazásáért a kémiai folyamatok vizsgálatában”.

Hevesy korának számos neves tudósát ismerte személyesen, többekkel dolgozott együtt, többekhez fűzte szoros barátság. Siegfried Niese életrajza bemutatja Hevesy tudományos eredményeit és azokat a sokszor nehéz körülményeket, amelyek között ezek születtek. Számos részletet idéz Hevesy levelezéséből. Ezekből egy olyan ember portréját ismerhetjük meg, aki a legnehezebb időkben sem vesztette el a humorérzékét, és tisztelettel tekintett embertársaira.

Hivatkozás: https://mersz.hu/niese-hevesy-gyorgy-1885-1966//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave