Irimiás Anna

Az örökségturizmus menedzsmentje


V.2. A világörökség helyszínek kiválasztásának kritériumai

Az Egyezmény 1. és 2. cikkelye határozza meg azt, hogy mit tart kulturális és természeti örökségnek. Kulturális örökségnek tekinti a műemlékeket (építészeti alkotásokat, monumentális szobrokat, festményeket, régészeti értékeket vagy barlangrajzokat), épületegyütteseket, melyek építészeti stílusuknál vagy a környezeti tájba való illeszkedés folytán egyetemes értékűek, továbbá olyan helyszíneket, amelyek történelmi, művészeti, tudományos, esztétikai, etnológiai vagy néprajzi szempontból kiemelkedő és egyetemes jelentőséggel bírnak (Husz, 2014). Az Egyezmény természeti örökségnek tekinti a természeti, geológiai képződményeket, a veszélyeztetett állat- és növényfajok élőhelyeit és azokat a természeti tájakat, amelyek esztétikai, tudományos vagy természeti szempontból kiemelkedő jelentőségűek (Puczkó–Rátz, 2011).

Az örökségturizmus menedzsmentje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 228 5

Mi a közös a középkori harctéri bemutatókban, a rozsdás ipari területekben, Jane Austen regényeit idéző bálokban és a hagyományos sajtkészítésben? A megismerés öröme, a történelem kézzel fogható megtapasztalása, a helyi értékek identitásformáló jelentőségének felfedezése. Az örökségturizmus menedzsmentje című naprakész szakkönyv nemzetközi és hazai kontextusban vizsgálja az innovatív örökségmenedzsment turizmusra, területi fejlődésre és vállalkozásokra gyakorolt hatását. A szerző több mint tízéves, a kulturális és örökségturizmus területén végzett kutatásai során a vezetéstudomány, a geográfia és a kulturális tanulmányok módszereit ötvözte a folyamatok széleskörű vizsgálata érdekében. A könyv célja, hogy egy átfogó, tudományos, ugyanakkor a gyakorlatban is hasznosítható útmutatóként szolgáljon az örökségmendzsment területén dolgozó szakembereknek, egyetemistáknak és a téma iránt érdeklődő olvasóknak.

Irimiás Anna turizmuskutató, számos hazai és nemzetközi egyetem oktatója, fő kutatási területe a kulturális turizmus, örökségmenedzsment és a harcterek turizmusa. 2015-ben jelent meg szintén az Akadémiai Kiadó gondozásában a Filmturizmus című monográfiája.

A kötet 2020-tól a Turizmus és mobilitás című online sorozat tagjaként jelenik meg.

Hivatkozás: https://mersz.hu/irimias-az-oroksegturizmus-menedzsmentje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave