Irimiás Anna

Az örökségturizmus menedzsmentje


VII.2. Örökségmenedzsment és hitelesség

Az élménygazdaságban az egyik legfontosabb szempont az eredetiség, a hitelesség vagy az autentikusság (authenticity). Örökséghelyszínek esetében ez a történelmi épületek és helyszínek olyan helyreállítását és fenntartását jelenti, amely szem előtt tartja és védelmezi az épület vagy helyszín történeti, esztétikai és etikai értékeit (Husz, 2016). Örökséghelyszínek esetében eredetinek az a helyszín számít, ahol egy történelmi esemény valóban megtörtént, mint például a Mohácsi csata vagy az Egri vár ostroma, bár hitelesnek tartjuk Ópusztaszert is mint a honfoglalás és nemzetalapítás szimbolikus helyszínét. Az autentikusságnak egy másik olvasata például az 1066-os hastingsi csata minden évben megrendezett újrajátszása. 2016-ban a Senlac-dombon, Hastingstól 14 km-re, a csata 950 éves évfordulóján több mint ezer katona harcolt, az ütközetet pedig 8 ezer érdeklődő követte.60 Ebből a példából is jól látszik, hogy az autentikusság kérdése a fogyasztón is múlik, vagyis függ attól, hogy a látogató mit tart történelmileg hitelesnek és eredetinek. Az autentikusság olvasatát meghatározza a befogadó, a fogyasztó személyisége, kulturális környezete, tapasztalatai vagyis az örökségattrakciót saját szűrőjén keresztül értelmezi. A turistának legtöbbször egy színre vitt valóságot, egy eljátszott egyediséget és eredetiséget van esélye megtapasztalni (Pusztai, 2013). Mégis ez a színre vitt eredetiség, a turisták és látogatók kedvéért felélesztett hagyományőrzés és múltidézés az örökségmenedzsment egyik elemi eszköze, mert életet lehel az örökségattrakciókba.

Az örökségturizmus menedzsmentje

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 228 5

Mi a közös a középkori harctéri bemutatókban, a rozsdás ipari területekben, Jane Austen regényeit idéző bálokban és a hagyományos sajtkészítésben? A megismerés öröme, a történelem kézzel fogható megtapasztalása, a helyi értékek identitásformáló jelentőségének felfedezése. Az örökségturizmus menedzsmentje című naprakész szakkönyv nemzetközi és hazai kontextusban vizsgálja az innovatív örökségmenedzsment turizmusra, területi fejlődésre és vállalkozásokra gyakorolt hatását. A szerző több mint tízéves, a kulturális és örökségturizmus területén végzett kutatásai során a vezetéstudomány, a geográfia és a kulturális tanulmányok módszereit ötvözte a folyamatok széleskörű vizsgálata érdekében. A könyv célja, hogy egy átfogó, tudományos, ugyanakkor a gyakorlatban is hasznosítható útmutatóként szolgáljon az örökségmendzsment területén dolgozó szakembereknek, egyetemistáknak és a téma iránt érdeklődő olvasóknak.

Irimiás Anna turizmuskutató, számos hazai és nemzetközi egyetem oktatója, fő kutatási területe a kulturális turizmus, örökségmenedzsment és a harcterek turizmusa. 2015-ben jelent meg szintén az Akadémiai Kiadó gondozásában a Filmturizmus című monográfiája.

A kötet 2020-tól a Turizmus és mobilitás című online sorozat tagjaként jelenik meg.

Hivatkozás: https://mersz.hu/irimias-az-oroksegturizmus-menedzsmentje//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave