Lantos Béla

Irányítási rendszerek elmélete és tervezése I.

Egyváltozós szabályozások


OPTIMALIZÁLÁS ÉS PARAMÉTERBECSLÉS

Ebben a fejezetben a műszaki gyakorlatban gyakori optimalizálási, optimumkeresési, paraméterbecslési és függvény-approximációs problémákkal foglalkozunk. Előbb az optimum analitikus feltételeit vizsgáljuk. Eléggé általános, korlátozásokat is tartalmazó optimalizálási feladatok esetén megadjuk az optimum szükséges feltételeit, valamint konvex kritérium függvény és speciális alakú korlátozások esetén az optimum szükséges és elégséges feltételeit. Az optimum analitikus feltételeit mind skalárértékű kritérium, mind pedig nem skalárértékű (vektorértékű, mátrixértékű, stb.) kritérium esetén megfogalmazzuk. Végesdimenziós térben optimumkereső eljárásokat mutatunk be a korlátozás nélküli esetben, így a gradiens, a konjugált gradiens és Newton-módszert, valamint más, gradienshez hasonló módszereket. Büntetőfüggvény alkalmazásával ezek kiterjeszthetők a korlátozást tartalmazó esetre is. Ezután megoldást adunk a lineáris paraméterbecslési feladatra mind batch-módban (zárt képletek alakjában), mind pedig on-line üzemben (rekurzív képletek formájában). A nemlineáris paraméterbecslési feladatot lokális linearizálással rekurzív lineáris paraméterbecslésre vezetjük vissza. Végül foglalkozunk a statikus függvénykapcsolat keresésére visszavezethető modellezési feladatok megoldásával soft computing eszközökkel, ezen belül visszacsatolás nélküli többrétegű neurális hálózatok, valamint Sugeno-típusú fuzzy rendszerek felhasználásával.

Irányítási rendszerek elmélete és tervezése I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 848 4

Az irányítástechnika a műszaki tudományoknak azon ága, amely a különféle (műszaki, biológiai, közgazdasági stb.) területeken az irányítási műveletek általános törvényszerűségeivel, vizsgálati módszereivel, az irányítások tervezésével és realizálásával foglalkozik. Az irányítástechnika elengedhetetlen alapját képezi a technikai fejlődésnek, nélküle nem hozhatók létre biztonságos erőművi rendszerek, robotizált gyártórendszerek, repülőgépek és űrtechnikai berendezések.

A három kötetre tervezett sorozat eme első kötete az irányítástechnika klasszikus és modern irányzatait mutatja be. Általános rendszertechnikai összefoglalót ad a folytonosidejű és diszkrétidejű rendszerekről, a rendszerek különféle leírásairól többváltozós (MIMO) rendszerek esetén. Bemutatja a nemlineáris rendszerek stabilitásvizsgálati módszereit (Ljapunov-tételek) és a lineáris rendszerek (Hurwitz, Nyquist és Bode) stabilitáskritériumait. A rendszerelméleti bevezetésre alapozva bemutatja az egyváltozós (SIPOS) lineáris szabályozások elméletét és a leginkább bevált SISO szabályozótervezési módszereket frekvencia tartományban és állapottérben mind folytonosidejű (analóg), mind pedig diszkrétidejű (mintavételes) esetben. A klasszikus, fázistöbbleten alapuló módszereket kiegészítik a korszerű, polinomiális tervezési módszerek, továbbá az állapot-visszacsatoláson és állapotmegfigyelőn alapuló állapottérbeli szabályozási módszerek. Részletesen tárgyalja a PID szabályozók tervezését, az analóg szabályozók mintavételes implementálását, a mintavételes szabályozók tervezését bilineáris transzformációval, a végesbeállású szabályozást, holtidős rendszerek szabályozását Smith-prediktorral, a kétszabadságfokú szabályozások tervezését, a pólusáthelyezési feladat megoldását állapot-visszacsatolással, a teljesrendű állapotmegfigyelő tervezését és a zavarójel becslést. Bemutatja a statikus optimalizálás és a paraméterbecslés módszereit és alkalmazásukat a diszkrétidejű rendszerek identifikációjánál, valamint a többváltozós (MIMO) rendszerek altér-bázisú identifikációját. A módszereket példák illusztrálják, amelyek a MATLAB-ot és toolboxait használják.

A kötet jól hasznosítható az egyetemi és főiskolai szabályozástechnikai alap-, szakirányú és PhD képzésben, és rendszertechnikailag megalapozza a sorozat további köteteit (II. Korszerű szabályozási rendszerek, III. Soft Computing: fuzzy, neurális és genetikus algoritmusok.)

Hivatkozás: https://mersz.hu/lantos-iranyitasi-rendszerek-elmelete-es-tervezese-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave