Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Néhány kitüntetett testpont a bőrredő mérésére

A bőrredőméretek tartalmazzák a bőrt, a bőralatti zsírszövetet, a kötőszövetet, az ereket, az idegeket és a kis mennyiségű extracelluláris folyadékot. Az emelt kettős redőből átlagosan 1,8 mm a bőr, de ez testtájanként és életkoronként jelentősen különböző is lehet. A bőrredőmérés egyik technikai nehézsége, hogy a nagyon sovány és a nagyon kövér vizsgáltaknál néhány bőrredő nehezen emelhető. A méret reprodukálhatósága ilyen esetekben korlátozott. Ez a körülmény is felhívja a figyelmet arra, hogy a bőrredővastagságokon alapuló becslőeljárás megválasztásakor nagyon körültekintően kell eljárnunk. A bőrredők vizsgálata többek között azért is célszerű, mert ezek a méretek kevésbé érzékenyek például az ödémák torzító hatásaira, mint a kerületméretek. A becslés elméleti alapja az, hogy a bőr alatti zsírszövet mennyisége szorosan korrelál a test teljes zsírtartalmával. Több szerző közölt táblázatokat vagy regressziós egyenleteket a nők, a férfiak vagy a gyermekek testzsírtartalmának becslésére, de természetesen ezek nagy része elsősorban a vizsgált mintára jellemzők és érvényesek. A korlátozó tényezők ellenére a szakterület nemzetközileg elismert képviselői [28] nem vitatják, hogy az antropometriai adatok jól használhatók a testösszetétel „in vivo” becslésére is. Az alkalmazhatóság feltétele, a megfelelő gyakorlat mellett, valamely standard eljárási utasítás követése, továbbá a nemzetközileg elfogadott és hitelesített mérőeszközök használata.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave