Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Társadalmi egyenlőtlenségek

Az egyének életmódja, egészségmagatartása, a kockázati tényezők jelenléte és az egészségvédő magatartásokhoz való hozzáférhetőség társadalmilag, gazdaságilag nagymértékben meghatározott, s kevésbé függ az egyének választásától, döntéseitől. Másként fogalmazva: az egészségmagatartásban a társadalmi egyenlőtlenségek éppúgy jelen vannak, mint az egészségi állapot mutatóiban (megbetegedések, korlátozottsággal járó állapotok, halálozások) és az egészségügyi ellátásban. Az egészségi állapotban meglévő egyenlőtlenségek már az egészséget veszélyeztető kockázatok észlelésében és interpretációjában, a későbbiekben pedig a betegszerep elfogadásában és a betegmagatartás megvalósulásában is megnyilvánulnak. Az egészségmagatartást nagymértékben alakítják azok az attitűdök, amelyek a jövőre, az egyén társadalmi integrációjára, az emberi kapcsolatok, a társadalmi támaszkeresés esélyeire vonatkoznak. Tistyán és munkatársai vizsgálata szerint a jövővel kapcsolatos negatív beállítódások a jelenre orientálódnak, a társadalmi integrációval kapcsolatos negatív attitűdök pedig nem a kooperatív, hanem a konkuráló stratégia elemeit építik be a mindennapi életbe [14]. Mindezek végeredményeként általánosan elterjedtté válnak a fatalista, súlyosan kockázatvállaló magatartásformák, melyeknek mérlege egyéni szinten – az egészségi állapotra nézve – maximális veszteséget eredményezhet.

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave