Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


A szereptanulás egyik legfontosabb színtere a család

A felnőtt magatartása a bölcsőtől a sírig terjedő fejlődési folyamat, nevelés eredménye, amelyben a születéstől a felnőtté válásig terjedő időszak kiemelt szerepet játszik. Az egyén élete folyamatos tanulás: új meg új ismeretek, képességek, magatartási modellek elsajátítása, a meglévő ismeretek újraírása, azok módosítása. Az emberi szereptanulás dinamikus, állandóan változó folyamat [23]. A tudományos szaknyelv szocializációnak nevezi, döntően az ember által kialakított közegben zajlik, a folyamat minden oldalról nyitott, jelentősen nagy esély van a sérülékenységére. Az esély mégis a minimálisra csökken, mert a család mint egy biztonsági szűrő védi meg tagjait. A védelem két forrásból táplálkozik, az egyik a bizalom, a másik meg a feltétel nélküli szeretet. A szeretet az minden esetben a másik tiszteletét jelenti. A bizalom pedig a legnehezebb feladatok megoldására ad esélyt. A bizalom az ellenséges érzületek hiánya. Újabb kutatások szerint az ellenségesség (tehát a bizalom hiánya) alapvető szerepet játszik egyes betegségek (például a szív- és érrendszeri betegségek) kialakulásában. Ugyancsak szerepe van az önkárosító magatartásformák létrejöttében. Így a két legfontosabb jellemző mindig összeér, egymást erősíti, kiegészíti [24].

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave