Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


Az egészséget meghatározó tényezők tágabb értelmezése [8]

„Az ember egészségi állapotát élete egy meghatározott időpontjában sokféle ok határozza meg. Az egyes ok-okozati kapcsolatok erőssége eltérő. Ez annyit jelent, hogy az ember bizonyos veszélyeknek való kitettsége és azok egészséghatásai közötti kapcsolatok bizonyos meghatározó tényezőktől függnek. Szerepet játszanak olyan tényezők is, mint a genetikai felépítés, életkor, táplálkozás és az életmód, valamint olyan társadalmi-gazdasági tényezők, mint a szegénység és az iskolai végzettség. Ahhoz, hogy a megelőzés sikeres lehessen, kockázatelemzésre és kockázatkezelési válaszok kidolgozására van szükség. Elengedhetetlenül fontos tehát naprakész ismeretekkel rendelkezni az egészséget meghatározó tényezők hatásairól és kölcsönhatásairól, hogy kiderüljön, hogy ezek hogyan hatnak az egyes emberek egészségére, valamint a népesség egészségének szintjére és fenntarthatóságára. Ezen ismeretek nélkül kicsi az esély hatékony megelőző egészségügyi politikák kidolgozásához.”

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave