Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


A demográfia fejlődésének rövid nemzetközi és hazai történeti áttekintése

A népesség számbavételéről – a népszámlálásról – szóló legrégibb emlékek Kr. e. 2238-ból származnak, a Kínai Birodalom felméréséből. A népesség számbavételéről a Biblia is többször tesz említést. A népszámlálás ősének lényegében a rómaiak adóztatási és katonai célokból végzett cenzusa tekinthető, amelynek bevezetését Servius Tulliusra szokták visszavezetni. A középkorban először 1509-ben tudunk népességi vonatkozású adatgyűjtésről az itáliai városállamokban. Nagyobb, egész országra kiterjedő népesség-összeírások a 16. században egyes német fejedelemségekben (Württemberg, Hessen), majd a 17. században Virginiában és Dél-Karolinában történtek. Az első statisztikai céllal szervezett népszámlálást a kanadai Quebeckben végezték 1665-ben. Európában az akkor svéd fennhatóság alatt álló Finnországban került sor összeírásra 1749-ben. Az Egyesült Államokban az első hivatalos állami népszámlálás 1790-ben történt, s a tízévenkénti népszámlálás kötelezettségét az alkotmány írja elő [4].

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave