Ihász Ferenc

Egészségnevelés

Egészségmegőrzés – prevenció – a terhelésélettan alapjai


A serdülőkor biopszichoszociális modellje

A serdülőkor igen fontos fejlődéstani szakasz, amelyben biológiai-hormonális, valamint pszichoszociális változások egyaránt végbemennek, ami azt jelenti, hogy a biopszichoszociális modell megfelelő keretet nyújt e folyamatok megértéséhez. A serdülőkorban kezd emelkedni a depressziós tünetegyüttes gyakorisága, és megmutatkoznak a nemek szerinti eltérések is, azaz a lányok körében tapasztalt nagyobb előfordulás, ami a serdülőkort megelőzően még nem jellemző [3]. A depresszió előfordulásának emelkedése a korai serdülőkorra, 11-15 éves kor közé tehető; s az itt megjelenő nemek szerinti különbségek később a felnőttkorban is megmaradnak. A lányok és fiatal nők körében tapasztalt nagyobb tünetgyakoriság kismértékben biológiai, nagyobb mértékben pszichoszociális okokkal magyarázható. A fel nem ismert, kezeletlen esetekben az öngyilkossági kísérletek száma megtízszereződik. A serdülőkori depresszió ritkán jelentkezik nyíltan. Sokkal gyakrabban találkozunk vele burkolt formában; ilyen megnyilvánulás például a visszaesés a tanulásban, „lustaság”, közöny, fokozódó magány, kapcsolatnélküliség. A depresszió ebben az életkorban magatartás- és viselkedészavarok formájában is jelentkezhet. A fiatalok agresszív vagy antiszociális viselkedése mögött tehát a lelki egészség zavara, depressziós hangulat is állhat. Emellett ez az időszak a káros szenvedélyeket okozó szerek kipróbálásának időszaka is, s ezzel párhuzamosan kedvezőtlenebbé válik az egészségmagatartás; csökken a fiatalok fizikai aktivitásra fordított ideje, valamint a táplálkozásra való odafigyelés is [4]. A pozitív énkép segíthet a jelentős identitásváltozással is jellemezhető serdülőkor kríziseinek feldolgozásában. A serdülőkor nemcsak a változás, hanem a különböző szociális támogatórendszerek – a család, az iskola és a kortárs csoport – reorganizációjának időszaka is. A kortárs csoportok egyre fontosabbá válnak, ezzel párhuzamosan a szülők szerepe látszólag kevésbé nyílt, inkább látenssé válik [5].

Egészségnevelés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 179 0

A könyv három fejezetből áll. A fejezetek első látásra önálló tartalommal bírnak, de a kapcsolat közöttük kifejezetten szoros. Ezt a tartalmi összetartozást jeleníti meg a könyv címe is (Egészségnevelés). Az első fejezet (Egészségmegőrzés) általános képet ad Magyarország, Európa és a világ demográfiai jellemzőiről, definiálja az egészség fogalmát, és elemzi az egészséget befolyásoló tényezőket.

A második fejezetben (Prevenció) a prevenció szerepe, jelentősége, gyakorlati elemei (amelyek az életmód során válnak igazán hasznossá) jelennek meg úgy, hogy azok már megoldási javaslatokat adnak az életminőség megtartásában.

A harmadik fejezet (A terhelésélettan alapjai) kifejezetten a versenysporttal kapcsolatos ismereteket tartalmazza: nevezetesen hogyan lehet pontosan tervezni fizikai aktivitást, mért adatok elemzésével, egyénre "szabva". A második és a harmadik fejezet saját kutatások eredményei alapján készült.

A mű 178 színes, saját szerkesztésű ábrát tartalmaz, az irodalmi hivatkozások száma meghaladja a 350-et. A könyv eredetileg egyetemi hallgatóknak készült, akik döntően az élettudományokban és azon belül is a sporttudományban kívánnak mélyebb ismereteket szerezni. A harmadik fejezet talán az egyetlen alkalmazott terhelésélettani alapismereteket tartalmazó magyar nyelvű dokumentum.

Hivatkozás: https://mersz.hu/ihasz-egeszsegneveles//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave