Berzeviczy Klára

A német felvilágosodás és klasszika irodalma


René Descartes (1596–1650)

Descartes számára az egyes természeti folyamatokról alkotott racionális, logikusan megalapozott véleménynek valóságot feltáró jelentősége van. Ehhez elsősorban a matematikai gondolkodásmódot kell felhasználni. A középkori skolasztikus filozófia felfogása szerint a természetről csak hipotézisek állíthatók fel, és nem teljes tudás, mivel az csak Istennek van. Ezzel szemben Descartes az emberi kutatási tevékenységnek valóságfeltáró képességet tulajdonít. Ezt már egyik művének címe is jelzi: Értekezés a módszerről (Discours de la méthode, 1637).

A német felvilágosodás és klasszika irodalma

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 236 0

Jelen munka elsősorban magyar szakos hallgatók számára készült azzal a céllal, hogy a német irodalomtörténet egyik fontos korszakáról áttekintést nyújtson a számukra, így nemcsak történelmi időhatárok, de terjedelmi korlátok is megszabták a lehetőségeket, így nem tér ki minden lírai műre, és a drámák közül is csak válogatást ad.

A XVIII. század a modern történettudomány szerint a változások korát jelenti, hiszen e század végét a régi európai társadalom szellemi, társadalmi és politikai rendjének krízise jellemzi. Az odáig vezető út azonban már a XVII. század végén elkezdődött. Ez az a korszak, amely elindítja a modern korhoz vezető folyamatokat. A XVIII. századot kettősség jellemzi: a múltból örökölt struktúrák és intézmények még állnak az egyik oldalon, de a másik oldalon a korszellem a változás irányába mutat, és az újkor igazi kezdetét jelzi. A XVIII. század második felében a német területeken olyan társadalmi viszonyok és intézmények alakultak ki, melyek az irodalmi életre a mai napig jelentős hatást gyakorolnak. Az átalakulás különféle folyamatait összefoglaló néven „felvilágosodás”-nak szokás nevezni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/berzeviczy-a-nemet-felvilagosodas-es-klasszika-irodalma//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave