Kisdi Barbara

A kulturális antropológia története, elméletei és módszerei


Brit funkcionalizmus

Az amerikai történeti partikularista irányzattal közel egy időben Angliában a funkcionalista megközelítés vált népszerűvé (1920–1950). Az iskola képviselői azzal érveltek a történeti partikularisták nézetei ellenében, hogy az írásos emlékek nélküli népek esetében a múlt rekonstruálása spekulatív, ezért értelmetlen, de legalábbis semmiképpen nem tudományos igényű. Szerintük nem az az igazán érdekes, hogy valamely szokás vagy társadalmi intézmény hogyan alakult ki, hanem az, hogy „itt és most” hogyan működik, milyen funkció(ka)t tölt be, hogyan szolgálja a társadalmat. A funkcionalizmusnak két ágát különböztethetjük meg, a biopszichológiai és a strukturalista funkcionalizmust.

A kulturális antropológia története, elméletei és módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 257 5

A jegyzet abból a tapasztalatból született, hogy – noha számos kitűnő és hasznos könyvre és publikációra támaszkodhatunk – nincsen olyan összefoglaló írásmű, amely a kulturális antropológia történetét, elméleteit és alapvető módszertanát magyar nyelven teszi közzé. Sokkal gyakoribbak az olyan tematikájú könyvek, amelyek az antropológiai kutatás jellemző területein haladnak végig (mint Hollós Marida [1995] vagy Thomas H. Eriksen [2009] könyve), illetve van olyan (mint Paul Bohannan és Mark Glazer Mérföldkövek a kulturális antropológiában [1997] című kötete), amely neves antropológusok több híres művéből közöl szemelvényeket. Ezek a könyvek nagy segítséget nyújtanak az antropológia megértésében, jelen jegyzet is erősen támaszkodik rájuk, de a nem antropológia szakos hallgatóknak túlontúl szerteágazónak (és talán túlságosan nagy falatnak) bizonyultak.

Fontos hangsúlyozni, hogy a jegyzet nem antropológia szakos hallgatók számára készült, hanem olyan bölcsészek és társadalomkutatók részére, akik a kulturális antropológiát abból a célból hallgatják, hogy szemléletmódjukat szélesítsék, az ember „kreatív sokszínűségét” (Leach, 1996: 149) megismerjék.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kisdi-a-kulturalis-antropologia-tortenete-elmeletei-es-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave