Tölgyessy Zsuzsanna

A drámapedagógia elmélete és gyakorlata


A drámapedagógia meghatározása

A drámapedagógia fogalmának első tagja a dráma szó, melynek tövében az ógörög ’drán’ ige áll, melynek jelentése tenni, cselekedni. A dráma fogalma köznapi szóhasználatban egyszerre jelenthet műnemet, műfajt, színházi előadást, iskolai színjátszást, csoportterápiát, önismereti módszert, iskolai szerepjátékot, színházpedagógiát, interaktív improvizációs színházat, és a sort még folytatni lehetne. E dramatikus technikákat eszközként használó irányzatoknak mindegyike kölcsönösen hatott és hat egymásra mind a mai napig, bár a különbségtétel, a határok meghúzása is kulcsfontosságú.

A drámapedagógia elmélete és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 265 0

Hallom: elfelejtem. Látom: emlékezem. Cselekszem: megértem – ez a régi kínai közmondás összefoglalja a drámapedagógia lényegét a játékalapú, tevékenységen keresztül megvalósuló tanulást, a problémamegoldó és a tapasztalaton keresztül létrejövő feltárást.

A kézirat előbb elméleti síkon igyekszik körbejárni a drámapedagógiát (központban a tanítási és alkalmazott drámával), majd alkalmazhatóságát az oktatás keretei között vizsgálja. A drámapedagógia multifunkcionalitására (módszer, tantárgy, művészeti intervenció, társadalomkritikai fórum) csak utal, a határterületekre – mint a színházi nevelés és a gyermek- és diákszínjátszás (ami nem azonos a professzionális gyermekszínházzal) – csak utalások szintjén merészkedik megfelelő ismeret és tapasztalat híján.

Hivatkozás: https://mersz.hu/tolgyessy-a-dramapedagogia-elmelete-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave