Tölgyessy Zsuzsanna

Jegyzetlapok a gyermek- és ifjúsági irodalom tanulmányozásához


A mese morfológiája

A mese legkisebb formai eleme a meseformula. A magyar népmesék mesekezdő meseformula (Hol volt, hol nem volt, hetedhét országon innen, az Óperenciás-tengeren is túl, ott, ahol a kurta farkú malac túr, még azon is túl, az Üveghegyen is túl, volt egyszer egy…) azonnal megjelöli a mese műfaját. A meselezáró formulának a szerepe kettős, egyrészt addig nincs vége a mesének, amíg a meselezáró meseformula el nem hangzik (Itt a vége, fuss el véle!), másrészt a mese alműfajára is visszautal: a láncmesék befejezése – Ha a … nem lett volna, az én mesém is továbbtartott volna, amely a végtelennek tűnő ismétlések lezárására utal, az állatmesékben a pórul járt állat a mese végén:…még talán most is szalad. A tündérmesék Ásó, kapa, nagyharang válasszon el minket! – felkiáltással, vagyis a lakodalommal fejeződnek be. A novellamesék elbúcsúzó mondta: Még máig is élnek, ha meg nem haltak.

Jegyzetlapok a gyermek- és ifjúsági irodalom tanulmányozásához

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 266 7

Ez a jegyzet óvodapedagógus és tanító szakos hallgatóknak készült, és mindazoknak, akik pedagógusként, szülőként vagy irodalomkedvelőként érdeklődnek a gyermek- és ifjúsági irodalom iránt.

Célja a témához kapcsolódó alapfogalmak közérthető tisztázása, a gyermekirodalom néhány területének feltérképezése.

Valamennyi témánál igyekszik elkerülni a dogmatikus fogalomhasználatot és állásfoglalást. E jegyzet csak bizonyos határpóznákat kíván kijelölni, amelyek segíthetik a gyermek- és ifjúsági irodalom területének önálló, folyamatosan bővülő olvasmányélményekkel történő bejárását – a teljesség igényéről lemond, nem kíván sem a múlt, sem a jelen lexikonja lenni.

Hivatkozás: https://mersz.hu/tolgyessy-jegyzetlapok-a-gyermek-es-ifjusagi-irodalom-tanulmanyozasahoz//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave