Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A szerzetesi tanulmányok kezdetei. Lérins

A szerzetesség kezdetei Egyiptomban alakultak ki, és bizonyos késéssel érték el a latin Nyugatot. A keleti szerzetességben is találunk arra vonatkozó utalásokat, hogy a kolostorba kerülő gyermekeket meg kell tanítani az olvasásra, hogy értsék a Szentírást. Ez a tendencia teljesedett ki a nyugaton alapított kolostorokban az 5. században, ahol a vallásos művelődés új arculata tűnt elő. Keleten az írástudatlan szerzetes és a szentség bizonyos mértékig összeegyeztethetőnek bizonyultak, de nyugaton a szent olvasmányok kezdettől fogva alapvető jelentőségre tettek szert. A kései antikvitás világában a nyugati kolostor olyan intézmény volt, ahol a vallásos ismeretek oktatásával találkozunk. Ebben az értelemben a szerzetesi tanulmányok a későbbi keresztény iskola előzményének tekinthetők.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave