Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


A középkori iskola „megalapozói”

Az alábbi fejezetben a kései antikvitás azon alakjait tekintjük át, akik döntő mértékben járultak hozzá a középkori iskolai műveltség kialakulásához. Ezeket a gondolkodókat Edward K. Rand szemléletes kifejezéssel a középkor „megalapozóinak” nevezte. Szent Ágoston, Szent Jeromos, Boethius, Cassiodorus, Szent Benedek, Nagy Szent Gergely és Sevillai Isidorus nélkül nemcsak a középkor teológiáját, filozófiáját, irodalmát és egyháztörténetét nem értenénk világosan, hanem nevelés- és oktatástörténetét sem látnánk a maga teljességében. Ezek az egyházatyák és gondolkodók keresztény hívők voltak, és a keresztény világkép keretében alkották meg írásaikat, hatásuk a középkorban ezért lehetett jelentős. Másfelől a kései antikvitás kultúráját sajátították el, ami különös kettősséget von maga után életművük megítélése során. Érdemes elkülöníteni gondolkodásuk kései antikvitásból táplálkozó rétegét, és azt az utóéletet, ami a középkorban újszerű irányokba terelte írásaik értelmezését. Meg kell említenünk, hogy az utóbbi gyakran jelentősebb következményekkel járt, mint az előbbi.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave