Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Az ókori görög filozófia öröksége

A görög filozófia középkori hatástörténete szempontjából a késő ókori irányzatok jelentősebbnek bizonyultak, mint a klasszikus kor megismételhetetlen eredményei. Szókratész, Platón és Arisztotelész ugyan a görög filozófia csúcspontját alkották, a középkor és a reneszánsz számára mégis a hellenisztikus sztoicizmus és a késő ókori újplatonizmus közvetítették a klasszikus filozófiai örökséget. Az újplatonizmus jelentőségét az adja, hogy az ókor utolsó századaiban az arisztotelészi filozófia tekintélyes részét integrálta nézetrendszerébe, majd a különféle – cinikus és epikureista – filozófiai nézetek visszaszorulásával egyedül maradt a porondon. Átfogó és szintetikus jellege ugyanakkor alkalmassá tette, hogy az ókori filozófiai tradíció tekintélyes részét – ha nem is egészét – „krisztianizált” formában továbbadja a középkor felé. A késő ókori neoplatonizmussal leginkább Plotinosz (205–270) és Porphüriosz (232–305) görög nyelven írt filozófiai műveiben találkozunk. Ez utóbbi egyes részeit Boethius fordította latinra, amivel a kora középkor számára is hozzáférhetővé tette. Boethius teremtette meg Arisztotelész-fordításaival a középkori arisztotelianizmus alapjait is, amely nélkül a 7–11. századi iskolai oktatás elképzelhetetlen lett volna.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave