Gloviczki Zoltán, Zsinka László

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában


Kegyelem, szabadság és áteredő bűn Ágoston nézeteiben. A középkor emberképe és a nevelés feladata

Ágoston kegyelemtana nagymértékben rányomta a bélyegét a keresztény középkor ember- és gyermekszemléletére, s ezzel tágabb értelemben befolyásolta az ember nevelésével kapcsolatos koncepciók alakulását. Saját fiatalkori tévelygéseinek és bűneinek ismeretében Ágoston nagy szerepet tulajdonított az isteni kegyelemnek, amivel szembekerült azokkal a korabeli – pelagiánus – nézetekkel, amelyek az emberi szabadság fontosságát hangsúlyozták. A keresztény dogma történetében különös jelentőséggel bír az emberi szabadság és az isteni kegyelem egymáshoz való viszonyának kérdése. Ebben a teológiai hagyományban Ágoston arra helyezte a hangsúlyt, hogy az áteredő bűn révén valamennyi ember megörökölte Ádám és Éva bűnét. Mindenki bűnben fogant, és a vele született ösztönök továbbviszik a bűn megvalósulását. Így az ember esendősége vitán felül álló tény, amit a keresztség, a megváltás, de leginkább az isteni kegyelem vezethet az igaz útra.

Nevelés és iskola az antik és középkori Európában

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 250 6

A jelen egyetemi jegyzet arra tesz kísérletet, hogy a pedagógusképzésben részt vevő hallgatók számára teljes áttekintést nyújtó, részleteiben tudományos újszerűségre nem törekvő, de az érintett tudományágak legfrissebb szempontjait és eredményeit közvetítő és összefoglaló, ugyanakkor a hallgatók feltételezhető előképzettségéhez és vélhető céljaihoz is igazodó tankönyvként szolgáljon.

Felhívja ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy sajátos témaválasztása, az antikvitás és az európai középkor neveléstörténetének feldolgozása korunkban is drámai jelentőségű európai identitásunk kizárólagos gyökereit tárja fel és mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gloviczki-zsinka-neveles-es-iskola-az-antik-es-kozepkori-europaban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave